MENU
zdravy-zivot

20+ príznakov rakoviny. Všímajte si ich, po covide hrozí nová pandémia

Kašeľ či zachrípnutie nemusí byť prejavom post-covidu ale v niektorých prípadoch i rakoviny.

Súvisiace témy

Zdravý život

20+ príznakov rakoviny. Všímajte si ich, po covide hrozí nová pandémia

Rakovinové skríningy sa teraz obmedzili, výskyt nádorov však nie. Je na každom z nás, aby signálom svojho tela venoval zvýšenú pozornosť.

Navyše sa zdá, že covid môže spiacu rakovinu prebrať.  Závažný COVID-19 spôsobuje hyperaktiváciu imunitných buniek, čo vedie k zápalu pľúc, píšu v správe na stránke Breast Cancer Research vedci z Kliniky onkológie a molekulárnej medicíny, Istituto Superiore di Sanità v Ríme. Podľa ich analýzy posledné štúdie ukázali, že COVID-19 navodzuje produkciu faktorov predtým zapojených do opätovného prebúdzania spiacich buniek rakoviny prsníka, ako sú neutrofilné extracelulárne pasce (NET). Prítomnosť NET a prozápalového mikroprostredia môže preto podporovať reaktiváciu rakoviny prsníka a zvyšovať riziko pľúcnych metastáz.

Ako upozorňujú, budú potrebné ďalšie štúdie, aby sa potvrdila súvislosť medzi COVID-19 a recidívou rakoviny. Keďže onkologické ochorenie sa dá väčšinou vyliečiť, ak sa odhalí zavčasu, oplatí sa venovať pozornosť signálom tela, ktoré ju prezrádzajú.

Skoré príznaky rakoviny sú tiché

Bývajú nenápadné, i zreteľné, objavia sa v ranom štádiu, i keď je už neskoro, niektoré zasiahnu len jednu časť tela, iné celý systém. „Symptómy závisia od toho, kde je nádor, aký je veľký a ako veľmi ovplyvňuje orgány a tkanivá. Ako rakovina rastie, môže začať tlačiť na blízke orgány, cievy a nervy. Tento tlak spôsobuje niektoré jej príznaky. Rakovina môže spôsobiť aj systémové prejavy ako horúčka, extrémna únava alebo strata hmotnosti, keď rakovinové bunky spotrebovávajú veľkú časť energie tela alebo môžu uvoľňovať látky meniace spôsob, akým telo vyrába energiu z potravy. Alebo nádor prinúti imunitný systém reagovať spôsobom vyvolávajúcim konkrétne symptómy,“ vysvetľuje na svojej stránke American Cancer Society.

Nech sa objaví akýkoľvek z nich, s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o rakovinu. No ak sa ktoréhokoľvek z nich neviete striasť niekoľko týždňov či mesiacov, neodkladne by ste mali navštíviť lekára, ktoré onkologické ochorenie vylúči alebo potvrdí. Ako odlšiť príznak rakoviny od bežného a aký nádor signalizuje?

Pokračovať Ďalej (1/22)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor