MENU
rodina-a-tehotenstvo

Všímajte si! 10 chorôb, ktoré hlási nepravidelný cyklus

Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Všímajte si! 10 chorôb, ktoré hlási nepravidelný cyklus

Ak sa váš menštruačný cyklus opakuje v intervaloch kratších ako je  21 dní či naopak dlhších ako 40 dní, mali by ste spozornieť.

Vrátiť menštruáciu do „normálu“ môže pomôcť v mnohých prípadoch zmena životného štýlu. Vplyv na jej priebeh má napríklad aj stres či nadváha. V niektorých prípadoch môže byť nepravidelný menštruačný cyklus príznakom závažnejšieho ochorenia. Viete, ktoré ochorenia môžu ovplyvniť menštruáciu?

Syndróm polycystických vaječníkov

Cítila, že sa s jej telom deje niečo zvláštne...Cítila, že sa s jej telom deje niečo zvláštne...
Zdroj: Shutterstock

Približne 10 % žien v reprodukčnom veku má túto poruchu, ktorá vplýva na hormóny a metabolizmus. Prejavuje sa nepravidelným  cyklom alebo úplne prestane. Toto ochorenie sa spája s neplodnosťou,  no podľa lekárov to nemusí byť pravidlom. Syndróm polycistických vaječníkov však môže viesť k cukrovke alebo problémom so srdcom. Našťastie na toto ochorenie existuje účinná liečba. Ako podporná liečba tiež zaberá zmena životného života.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor