MENU
rodina-a-tehotenstvo

10 chorôb, ktoré sa hlásia nepravidelnou menštruáciou

Ak budete kontrolovať pravidelnosť menštruácie, lepšie predpoviete, kedy máte ovuláciu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

10 chorôb, ktoré sa hlásia nepravidelnou menštruáciou

Ak sa váš menštruačný cyklus opakuje v intervaloch kratších ako je  21 dní či naopak dlhších ako 40 dní, mali by ste spozornieť.

Vrátiť menštruáciu do „normálu“ môže pomôcť v mnohých prípadoch zmena životného štýlu. Vplyv na jej priebeh má napríklad aj stres či nadváha. V niektorých prípadoch môže byť nepravidelný menštruačný cyklus príznakom závažnejšieho ochorenia. Viete, ktoré ochorenia môžu ovplyvniť menštruáciu?

Syndróm polycystických vaječníkov

Cítila, že sa s jej telom deje niečo zvláštne...Cítila, že sa s jej telom deje niečo zvláštne...
Zdroj: Shutterstock

Približne 10 % žien v reprodukčnom veku má túto poruchu, ktorá vplýva na hormóny a metabolizmus. Prejavuje sa nepravidelným  cyklom alebo úplne prestane. Toto ochorenie sa spája s neplodnosťou,  no podľa lekárov to nemusí byť pravidlom. Syndróm polycistických vaječníkov však môže viesť k cukrovke alebo problémom so srdcom. Našťastie na toto ochorenie existuje účinná liečba. Ako podporná liečba tiež zaberá zmena životného života.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor