Všímajte si! 10 chorôb, ktoré hlási nepravidelný cyklus
30. 3. 2021, 8:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:18)

Zdroj: Shutterstock
Ak sa váš menštruačný cyklus opakuje v intervaloch kratších ako je 21 dní či naopak dlhších ako 40 dní, mali by ste spozornieť.
Vrátiť menštruáciu do „normálu“ môže pomôcť v mnohých prípadoch zmena životného štýlu. Vplyv na jej priebeh má napríklad aj stres či nadváha. V niektorých prípadoch môže byť nepravidelný menštruačný cyklus príznakom závažnejšieho ochorenia. Viete, ktoré ochorenia môžu ovplyvniť menštruáciu?
Syndróm polycystických vaječníkov
Približne 10 % žien v reprodukčnom veku má túto poruchu, ktorá vplýva na hormóny a metabolizmus. Prejavuje sa nepravidelným cyklom alebo úplne prestane. Toto ochorenie sa spája s neplodnosťou, no podľa lekárov to nemusí byť pravidlom. Syndróm polycistických vaječníkov však môže viesť k cukrovke alebo problémom so srdcom. Našťastie na toto ochorenie existuje účinná liečba. Ako podporná liečba tiež zaberá zmena životného života.
Štítna žľaza
Štítna žľaza je zodpovedná za reguláciu metabolizmu a môže ovplyvniť menštruačný cyklus. Ak je tento orgán nadmerne aktívny či naopak neaktívny, môže spôsobiť predčasné, oneskorené či vôbec žiadne cykly. Pravidelná kontrola nedostatočne aktívnej štítnej žľazy je veľmi dôležitá hlavne v prípade, že chcete mať deti.
Poruchy príjmu potravy
Pacientky, ktoré trpia anorexiou či bulímiou sa vystavujú riziku, že sa im ich menštruačný cyklus úplne zastaví. Keď žena výrazne schudne, hladina hormónov v tele sa naruší a menštruácia sa nemusí dostaviť.
Zápalové ochorenie panvy
K tomuto ochoreniu dochádza, keď sa žena nakazí pohlavnou chorobou, ako je napríklad kvapavka či chlamýdie. Spomínane choroby môžu mať na svedomí nepravidelné krvácanie, ale aj veľmi bolestivé menštruačné kŕče, horúčku, zimnicu a výtok z pošvy. Pri bakteriálnych infekciach môže priniesť úľavu najmä liečba antibiotikami. Nezabúdajte, že je potrebná návšteva gynekológa. Tieto ochorenia môžu viesť až k neplodnosti.
Myóm maternice
Vzniká nadmerným rastom svalových buniek v maternici. Nie sú síce rakovinotvorné, ale u žien vo veku 30 až 40 rokov môžu spôsobiť ťažké menštruačné krvácanie. Liečba tvorí zmena stravy, cvičenie, antikoncepcia, hormonálne lieky a osobitné postupy, akými je napríklad zmrazenie myómov.
Cukrovka
S menštruačnými problémami sa môže súvisieť aj cukrovka 1. a 2. typu. Ženy s cukrovkou 1. typu - autoimunitnou poruchou, ktorá napáda bunky produkujúce inzulín, môžu mať dlhší či oneskorený cyklus a následne sa u nich môže objaviť aj výrazné krvácanie.
Endometrióza
Endometrióza je choroba, pri ktorej sa sliznica maternice objaví mimo maternice, najčastejšie napríklad vo vajcovodoch, na vaječníkoch či inde v brušnej dutine. Tento stav môže mať za následok kratšiu, dlhšiu, ale aj bolestivejšiu menštruáciu. V prípade, že pri liečbe nezaberajú lieky, pristupuje sa k chirurgickému zákroku, pri ktorom sa endometrióza odstráni. Pri závažnej forme tohto ochorenia je nutné podstúpiť hysterektómiu, teda odstránenie maternice.
Von Willebrandova choroba
Ide o poruchu zrážanlivosti krvi. Ide o dedičnú chorobu s menštruačnou abnormalitou, knkrétne silným krvácaním, pri ktorom je potrebné vymieňať vložku či tampón každú hodinu. Ak takéto krvácanie trvá dlhšie ako 7 dní, môžu vznikať aj krvné zrazeniny. Pri liečbe môžu pomôcť hormonálne lieky, ktoré však nie sú pravidlom.
Adenom hypofýzy
Ide o malé nádory, ktoré sa objavujú na hypofýze. Tieto nádory majú vplyv na skrátené či úplne vynechanie cyklu. Niektoré z nich vylučujú takzvaný prolaktín, teda hormón zodpovedný za tvorbu mlieka pri kojení. Adenóm hypofýzy sa neobjavuje tak často a postihuje asi 1 % žien. Veľké nádory je potrebné odstrániť chirurgicky. Menší adenóm je možné zmenšiť a úplne odstrániť pomocou liekov.
Rakovina
Rakovina maternica sa môže objaviť po menopauze. Vyššie riziko vzniku tohto typu rakoviny majú obézne ženy. Prejaviť sa môže aj slabým vaginálnym výtokom, bolesťou pri močení či pri pohlavnom styku. Jedným z príznakov je abnormálne krvácanie, ale spôsobovať môže aj nepravidelnú menštruáciu.
Ak ste si všimli, že sa vám zmenili menštruačný cyklus, alebo sa vám úplne zastavil, mali by ste vyhľadať lekára. Môžete tak včas odhaliť závažné ochorenie.