MENU
zdravy-zivot

Všeobecná lekárka radí: Pľúca s covidom treba rozdýchať, takto postupujte

Počas covidu, ak vám to stav dovolí, by ste mali cvičiť dýchaciu gymnastiku.
Zdravý život

Všeobecná lekárka radí: Pľúca s covidom treba rozdýchať, takto postupujte

Proti horšiemu priebehu covidu pomôže dýchacia prevencia.

Horúčka, únava, kašeľ a strata čuchu a chuti sú základné príznaky covidu-19. Menej často vás môže potrápiť upchatý nos, zápal spojiviek, bolesť hrdla, hlavy, svalov alebo kĺbov, zimnica, dokonca závraty, hnačky, vyrážky, nevoľnosť a vracanie. Veľmi podobné príznaky ako chrípka sa podobne aj liečia.

„Ako všeobecná lekárka odporučím pacientovi prípravky na jednotlivé symptómy. Sú to lieky, ktoré sa používajú pri väčšine vírusových ochorení dýchacej sústavy. Takže na teplotu, bolesti hlavy alebo kĺbov, svalov sú vhodné antipyretiká a analgetiká. Na suchý kašeľ sú vhodné lieky tlmiace kašeľ - antitusiká. Ak je kašeľ vlhký, treba podporiť rozpúšťanie hlienov, aby sa ľahšie vykašľali, v liečbe sa používajú expektoranciá,“ konkretizuje MUDr. Iveta Malíková z bratislavskej ambulancie.

Zostaňte doma

Ak spozorujete niektoré z týchto príznakov, ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookovej stránke odporúča zostať doma: „Nechoďte za svojim ošetrujúcim lekárom osobne bez ohlásenia. Vopred ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svojom zdravotnom stave, vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Váš ošetrujúci lekár určí postup diagnostiky ochorenia a liečby. Riaďte sa jeho pokynmi, pretože klinický stav ochorenia sa bez liečby a dohľadu lekára môže skomplikovať. Ak máte potvrdený nový koronavírus a nemáte vážne zdravotné ťažkosti, postačí domáca liečba – antipyretiká v prípade vysokých teplôt, dostatok spánku, tekutín a vitamínov, ako aj pokoj na lôžku a dôsledná karanténa.

Nech varí rozum

Celková únava a slabosť môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia a špeciálny liek na ňu neexistuje. „Počúvajte svoje telo a odpočívajte, spite, dbajte na dostatočný príjem vitamínov, stopových prvkov. Dajte prednosť čerstvému ovociu a zelenine, jedzte ľahšie stráviteľné jedlá, kvalitné bielkoviny a nezabúdajte na pitný režim. Práve v situácii, keď necítite chuť a vôňu jedla a je vám jedno čím zaženie hlad, je dôležité, aby varil rozum,“ odporúča lekárka.

Myslite na to, že potrebujete čerstvý vzduch. „Párkrát za deň si v izbe vyvetrajte. Myslím si, že súčasťou liečby je aj správne dýchanie - dychová gymnastika.  Dva až trikrát za deň niekoľko hlbokých nádychov a výdychov, pri ktorých sa predýchajú aj tie najspodnejšie a najvrchnejšie časti pľúc pomôže, aby sa v týchto miestach nevytvárali podmienky na vznik možného zápalu,“ uzatvára Iveta Malíková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor