MENU
zdravy-zivot

5 prvých príznakov krvnej zrazeniny: Čo robiť, keď sa objaví?

Pressure,In,The,Chest.,Close-up,Photo,Of,A,Stressed,Woman
Zdravý život

5 prvých príznakov krvnej zrazeniny: Čo robiť, keď sa objaví?

V prípade vzniku krvných zrazenín je dôležité konať čo najrýchlejšie. Ktoré signály by ste nemali prehliadať?

Ešte minulý týždeň potvrdila Európska lieková agentúra (EMA), že mimoridne zriedkavým vedľajším účinkom po očkovaní vakcínou AstraZeneca môžu byť aj krvné zrazeniny. Pri 34 miliónoch podaných vakcín AstraZeneca bolo nahlásených 222 podozrení na zrazeniny a 30 podozrení na úmrtie ako dôledok krvnej zrazeniny.

EMA upozornila, že šanca ich vzniku je minimálna a výhody tejto vakcíny stále prevažujú nad rizikami. Napriek tomu je dobré vedieť, ako sa vznik krvnej zrazeniny prejavuje a včas vyhľadať lekársku pomoc, informuje portál Science Alert.

Krvná zrazenina vzniká vtedy, keď krv zhustne a vytvorí sa v nej polotuhá hmota. Tá sa nazýva trombus a môže robiť problémy priamo v mieste svojho vzniku - upchať cievu a obmedziť prítok či odtok krvi v postihnutej oblasti. No môže sa tiež uvoľniť a cestovať krvným prúdom až do miesta, kde sa zachytí v užšej cieve. Väčšinou ide o miesto v mozgu alebo v pľúcach.

Vyššie riziko ich vzniku je u mladých ľudí. Britské úrady preto odporúčali, aby sa vakcínou AstraZeneca neočkovali ľudia mladší ako 30 rokov. Výnimkou sú tí, ktorí prvú dávku očkovania dostali a čakajú na druhú, uvádza web Business Insider.

Všímajte si príznaky

Ako sa prejavuje vznik krvnej zrazeniny? Podľa EMA si po očkovaní treba všímať tieto príznaky:

  • dýchavičnosť
  • bolesť na hrudi
  • opúch nôh
  • pretrvávajúca bolesť brucha
  • neurologické príznaky, vrátane silnej a pretrvávajúcej bolesti hlavy či rozmazaného videnia

K bežným príznakom pár dni po podaní očkovacej látky patrí bolesť na mieste vpichu či chvíľková bolesť tela. Ak sa u vás po 4-20 dňoch od očkovania objavia vyššie spomenuté príznaky, ktoré sú silné a pretrvávajú, Svetová zdravotnícka organizácia pripomína, že by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

Krvné zrazeniny sa liečia podaním tzv. antikoagulačných liekov. Nezabúdajte, že vážnejším zdravotným komplikáciám sa dá vyhnúť, ak sa zrazenina zachytí včas.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor