MENU
novinky-a-odbornici

Bradavice aj genitálne bradavice spôsobuje vírus. Čo na neho zaberá? Radí lekárka

Bradavice ľahšie chytíte ako odstránite.
Novinky a odborníci

Bradavice aj genitálne bradavice spôsobuje vírus. Čo na neho zaberá? Radí lekárka

Zhrubnutá koža, nepekné výrastky, ploché pupáčiky, ložiská s hnedými bodkami, dierky. Vírusové bradavice sa prejavujú rôzne a nie je ľahké ich zlikvidovať.

Rozhovor s dermatologičkou MUDr. Luciou Kollárikovou o bradaviciach a kondylómoch (genitálnych bradaviciach), ktoré spôsobuje HPV, ľudský papilomavírus.

Keďže bradavice a kondylómy spôsobuje vírus, sú infekčné. Kde ich môžeme chytiť ?

Prenášajú sa z človeka na človeka priamym kontaktom s bradavicou alebo kondylómom. Nakazený človek si ich môže sám rozniesť na iné časti tela, napríklad škriabaním. Preniesť sa môžu aj nepriamo, infikovanými šupinami.

Sú nejaké nebezpečné miesta alebo činnosti, kedy hrozí nákaza?

Netreba sa dotýkať svojich ani cudzích bradavíc, alebo predmetov, ktoré prišli do kontaktu s HPV. Rizikové sú verejné sprchy, šatne a kúpaliská. Genitálne bradavice (kondylómy) sa prenášajú pohlavným stykom.

Koľko druhov vírusov, ktoré spôsobujú bradavice/kondylómy, existuje?

Viac než 130 genotypov. Rozdeľujú sa na nízkorizikové a vysokorizikové. Nízkorizikové vyvolávajú obvykle nezhubné prejavy. Vysokorizikové HPV môžu spôsobiť rakovinové ochorenie v postihnutej oblasti.

Súvisí výskyt bradavíc/kondylómov s oslabenou imunitou? 

Oslabená imunita alebo poranená koža zvyšujú riziko nákazy bradavicami alebo kondylómami.

Sú bradavicami /kondylómami viac ohrození starí alebo mladí?

Čo sa týka veku, vyskytujú sa viac u detí a mladých ľudí. Ohrozenejší sú tiež ľudia striedajúci sexuálnych partnerov.

Má vplyv aj svetlejšia alebo naopak tmavšia pokožka? Prípadne, existuje genetická predispozícia na bradavice?

Farba kože neovplyvňuje vznik HPV infekcie. Genetická predispozícia existuje len u veľmi zriedkavého dedičného ochorenia epidermodysplasia verruciformis, kedy obrovské bradavičnaté výrastky premenia kožu akoby na strom s konármi. Ak človek nemá takéto prejavy, tak sa nejedná  o genetické, ale len o infekčné ochorenie.

Ak u "chytím" bradavice alebo kondylómy, majú tendenciu sa  na tele ďalej množiť?

Silný imunitný systém sa niekedy aj bez liečby dokáže s HPV infekciou vysporiadať, ale pri slabšej imunitnej odpovedi môžu chorobné prejavy pribúdať.

Pokračovanie rozhovoru>>>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor