MENU
zdravy-zivot

Keď pečeň volá o pomoc: 5 varovných signálov hlási problém

pečeň

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď pečeň volá o pomoc: 5 varovných signálov hlási problém

Pri zápachu z úst či problémoch s nadúvaním, nemusí ísť len o zlú hygienu či chyby v stravovaní. Rovnaké problémy majú aj ľudia s chorými pečeňou.

Pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý každú minútu prefiltruje cez liter krvi. Okrem toho ovplyvňuje trávenie tukov a produkuje niektoré hormóny. Má úžasnú schopnosť regenerácie, ktorá však nie je nekonečná. Pečeň dostáva zabrať neustále - fajčením, alkoholom, virózami, užívaním liekov, tučnými a vyprážanými jedlami či rôznymi konzervantmi v strave. Ako nám dáva najavo, že svoju funkciu nezvláda? 

1. Kruhy pod očami 

kruhy pod očamikruhy pod očami
Zdroj: Shutterstock

Deň čo deň sa snažíte maskovať tmavé kruhy pod očami alebo nadávate, že sa vám vrátilo pubertálne akné? Zbystrite! Koža je často takpovediac zrkadlom vnútorného stavu organizmu, vrátane preťaženia pečene. To sa prejavuje zažltnutím kože, očného bielka alebo pigmentovými škvrnami. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor