MENU
zdravy-zivot

Všímajte si! 6 skrytých príznakov rakoviny hrubého čreva

hrubé črevo

Súvisiace témy

Zdravý život

Všímajte si! 6 skrytých príznakov rakoviny hrubého čreva

Pozitívnou správou je, že kolorektálny karcinóm alebo rakovina hrubého čreva a konečníka je zo všetkých typov rakoviny najúspešnejšie liečiteľná.

Krvácanie z konečníka je najzreteľnejším prejavom rakoviny hrubého čreva, no varujú vás aj príznaky, ktoré sú často veľmi nenápadné a nejednoznačné. Spozorovali ste niektorý z nasledovných? Informujte o tom svojho lekára ►►►

Anémia

Málokrvnosť
Náhla alebo dlhotrvajúca strata krvi, napríklad pri silnej menštruácii či krvácavom vrede, tiež môže vzbudzovať intenzívny pocit smädu. Silné krvácanie spôsobuje aj anémiu, málokrvnosť. Telo vtedy stráca rýchlejšie červené krvinky, ako ich dokáže nahradiť. Anémia patrí do rúk všeobecného lekára, gynekológa, ale aj hematológa.Málokrvnosť
Náhla alebo dlhotrvajúca strata krvi, napríklad pri silnej menštruácii či krvácavom vrede, tiež môže vzbudzovať intenzívny pocit smädu. Silné krvácanie spôsobuje aj anémiu, málokrvnosť. Telo vtedy stráca rýchlejšie červené krvinky, ako ich dokáže nahradiť. Anémia patrí do rúk všeobecného lekára, gynekológa, ale aj hematológa.
Zdroj: Shutterstock

Anémia môže byť prvým skrytým príznakom, kedy dochádza k poklesu hladiny hemoglobínu. Najčastejšie sa za tým skrýva nedostatočný prísun železa v strave, ale na vine môže byť aj zlé vstrebávanie železa v čreve či iné ochorenia.

Ženy bývajú často anemické počas tehotenstva a menštruácie. Opakované vyšetrenie je vhodné spraviť niekoľko dní po menštruácii. Ak je človek anemický, môže vnútorne krvácať. Stáva sa, že ľudia vnútorne krvácajú až 6 mesiacov ešte predtým, než sa krv objaví v stolici,“ hovorí lekárka Patrícia Raymond. Ak sa u vás objavia známky anémie, ako je únava, bledosť pokožky alebo závraty, neváhajte a navštívte lekára.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor