Reklama

Na konci so silami a depresia na spadnutie? Stačí 15 minút a zviera

Reklama

Pes, mačka, či iný domáci maznáčik dokážu tajne pomáhať vášmu zdraviu. Stačí krátka chvíľka a udejú sa doslova zázraky, hlavne ak už vám všetko navôkol ide „spadnúť na hlavu“. Ako to?

Ak máte doma zvieracieho miláčika, máte o skvelú terapiu postarané. Práve domáci maznáčik môže mať pozitívny vplyv na náladu, vzťahy a zdravie. O to viac, ak sa vám nedarí, ste vystresovaní a frustrovaní. Poznáme štyri spôsoby, ako dokážu pomôcť.

Početné štúdie ukázali, že interakcie s domácimi miláčikmi, aj keď trvajú len 15 minút, môžu okamžite znížiť vnímaný stres a úzkosť a tiež znížiť fyziologické miery stresu vrátane krvného tlaku, srdcovej frekvencie a kortizolu, píše Psychology Today. Niektoré štúdie, ako píše stránka, dokonca preukázali zlepšenie variability srdcovej frekvencie - meradlo zníženej reakcie na stres a zvýšenej relaxačnej reakcie alebo vagového tonusu. Väčšina týchto štúdií sa uskutočnila na vysokoškolákoch, niektoré však na starších ľuďoch vo veku 55 a viac rokov.

Už ste počuli náš podcast?

1. Znižuje stres, úzkosť a depresiu

Zdroj: Shutterstock

Maznať sa s mačičkou je na nezaplatenie. Pokiaľ sa nechá...

Maznanie sa so svojím zvieracím miláčikom, či už je to pes, mačka, králik alebo iné zvieratko, môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť. Tieto interakcie, známe v angličtine ako Animal Assisted Interactions, čiže interakcie za pomoci zvierat, môžu okamžite znížiť hladiny kortizolu a zlepšiť variabilitu srdcovej frekvencie. Výskumy ukazujú, že už 15 minút strávených so zvieratkom môže mať pozitívny vplyv na našu náladu a fyzické zdravie, čo môžu využiť hlavne študenti pre dôležitými skúškami.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte pri šoférovaní stuhnutý krk? Ako si ho uvoľniť, radí trénerka

    2. Zlepšuje vzťahy

    Zdroj: Shutterstock

    Rozhovory o problémoch a vrtochoch svojich psov, mačiek, králikov, anduliek, škrečkov, či rybičkách ľudí zbližuje a znižuje sa tak pocit osamelosti.

    Ľudí s podobnými záujmami nadväzujú vďaka nim nové priateľstvá a sem domáci miláčikovia určite patria. Rozhovory o problémoch a vrtochoch svojich psov, mačiek, králikov, anduliek, škrečkov, či rybičkách ľudí zbližuje a znižuje sa tak pocit osamelosti. Spoločné aktivity so zvieratami môžu tiež posilniť rodinné a partnerské vzťahy tým, že poskytujú príležitosti na spoločné trávenie času a zábavu.

    3. Lepšia kondička

    Zdroj: Shutterstock

    Starostlivosť napríklad o psa znamená pravidelné prechádzky, čo zlepšuje fyzickú kondíciu a náladu.

    Starostlivosť napríklad o psa znamená pravidelné prechádzky, čo zlepšuje fyzickú kondíciu a náladu. Pravidelný pohyb, ako je 30-minútová prechádzka, môže znížiť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Dokonca aj krátke prechádzky so psom môžu prispieť k zlepšeniu nálady a zníženiu pocitu únavy.

    4. Vzácny pocit pohody

    Zdroj: Shutterstock

    Starostlivosť o domáceho miláčika podporuje altruistickú lásku a aktivuje dopamínové dráhy, čo zvyšuje pocit pohody.

    Starostlivosť o domáceho miláčika podporuje altruistickú lásku a aktivuje dopamínové dráhy, čo zvyšuje pocit pohody. Tieto interakcie môžu tiež zlepšiť spánok, ak sa váš miláčik mazná večer pred spaním. Prispieva tak k hlbšiemu a pokojnejšiemu spánku. Navyše, pocit zodpovednosti za starostlivosť o iného živého tvora môže priniesť uspokojenie a zmysel pre život, píše portál Psychology Today.

    Výhody pre všetky vekové skupiny

    Zdroj: Shutterstock

    Výhody interakcie so zvieratami nie sú obmedzené len na deti alebo mladých.

    Výhody interakcie so zvieratami nie sú obmedzené len na deti alebo mladých dospelých. Aj starší ľudia môžu profitovať z týchto interakcií, ako ukázala štúdia, kde seniori v komunitnom centre, ktorí sa starali o kone, zaznamenali zlepšenie srdcovej frekvencie a zníženie stresu. Tento efekt bol viditeľný nielen u ľudí, ale aj u koní, čím sa potvrdila vzájomná výhoda pre obe strany. Bez ohľadu na vek alebo životnú situáciu, interakcia so zvieratami môže byť silným nástrojom pre zlepšenie kvality života a duševného zdravia.

    Autor článku

    Po manažérskej pozícii v divadle pôsobí od roku 2007 ako novinárka. Venovala sa spravodajským témam, zákulisiu televíznej tvorby a od roku 2022 problematike zdravia. Okrem písaného textu pripravuje aj obrazové a video materiály, zabezpečuje obsah na sociálnych sieťach. Má za sebou vysokoškolské štúdium teatrológie na VŠMU a poľštiny na FF UK.