MENU
zdravy-zivot

Čoskoro sa nervovo zrútite. 10 príznakov, ktoré tomu napovedajú

Ak telo nedostáva to, čo potrebuje, ozve sa. Nielen bolesťou či chorobou, ale aj stavom smútku a nespokojnosti. Za chýbajúcou dobrou náladou môže byť nedostatok spánku, nadmerný stres, chudobná strava a dokonca aj to, že zanedbávate cenné vzťahy vo vašom okolí. Ľudia, zvieratá, príroda - aj toto všetko vás vie nabiť pocitom šťastia, takže si doprajte to, o čom viete, že vám robí dobre. Starajte sa o seba a bude to vidieť aj cítiť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čoskoro sa nervovo zrútite. 10 príznakov, ktoré tomu napovedajú

Je toho na vás veľa? Ešte to zvládnete alebo vám telo posiela signály, že už viac nemôže? Včasná identifikácia príznakov je dôležitá pre zachovanie duševného zdravia.

1.    Chronická úzkosť: Nepretržitý pocit úzkosti, ktorý trvá dlhší časový úsek a neustupuje ani pri pokuse o uvoľnenie.


Chronická úzkosť je stav, kedy máte neustály a dlhotrvajúci pocit úzkosti, ktorý neustupuje ani pri pokusoch o uvoľnenie a zmierňovanie stresu. Je to závažný príznak, ktorý môže predchádzať nervovému zrúteniu. Tento stav úzkosti je charakterizovaný neustálym napätím, obavami a znepokojením, ktoré môže mať vplyv na váš každodenný život. Človek s chronickou úzkosťou môže mať tendenciu preháňať riziká, obávať sa o veci, ktoré by iní považovali za bežné a neustále sa trápiť negatívnymi myšlienkami. Stav úzkosti je prítomný počas dlhších časových úsekov, môže trvať týždne, mesiace alebo dokonca roky. Môžete cítiť neustále napätie a obávať sa budúcnosti. Napriek snahám o uvoľnenie, ako je relaxácia, meditácia alebo iné techniky zvládania stresu, úzkosť neprestáva.

Fyzické príznaky

Chronická úzkosť môže mať fyzické aj psychické dôsledky. Medzi fyzické príznaky patria napríklad bolesti hlavy, svalové napätie, tráviace ťažkosti, únavnosť a problémy so spánkom. Psychické prejavy môžu zahŕňať zlú koncentráciu, podráždenosť, nervozitu a zmeny nálady. Je dôležité si uvedomiť, že chronická úzkosť môže byť výsledkom dlhodobého nadmerného stresu, traumatických udalostí alebo psychických porúch, ako je generalizovaná úzkostná porucha. Je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a podporu, ak sa chronická úzkosť stáva prekážkou pre kvalitu života a plnenie každodenných povinností.

Počuli ste už náš podcast?

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor