MENU
rodina-a-tehotenstvo

Žijete v toxickom vzťahu? Pri týchto signáloch treba spozornieť

Snaha vrátiť sa k starým časom môže byť zdrojom veľkej frustrácie.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Žijete v toxickom vzťahu? Pri týchto signáloch treba spozornieť

Možno sa vám aj zdá, že nie je niečo v poriadku, ale tieto myšlienky rýchlo zaženiete. Ak hľadáte chybu len v sebe, musíte začať konať.

Vzťahy sú často komplikovanou záležitosťou. To, čo sa najskôr začne veľkou láskou, môže prerásť do obrovských problémov. Obdiv a zamilovanosť sú super, ale pred niektorými vecami sa neoplatí zatvárať oči. Je jedno, či ich zaregistrujete po mesiacoch alebo rokoch, ktoré ste vo vzťahu prežili. Toxický môže byť rovnako partner i partnerka. Vždy je veľmi dôležité, aby ste niekomu o svojich pocitoch povedali. Blízki ľudia zvonka často vidia problémy jasnejšie. Pri podozrení na toxický vzťah sa môžete obrátiť napríklad aj na terapeuta či psychológa.

Robíte všetko zle

Nech sa snažíte akokoľvek, vaša polovička všetko skritizuje. Ak začínate mať pocit, že všetko robíte zle a vaše sebavedomie sa postupne znižuje, treba spozornieť. Manipulátori sa často snažia veci prekrútiť tak, že postupne dôjdete k presvedčeniu, že sa mýlite a vaše vnímanie sveta nie je v poriadku, upozorňuje wunderweib.de. Ak sa vám aj niečo podarí, napríklad v práci, váš úspech bagatelizuje. Postupne tak získa navrch.

Všade len spolu

Vo voľnom čase sa jeden bez druhého ani nepohnete. Aj sa vyberiete na spoločné stretnutie s priateľmi či rodinou, ale na vašich blízkych hľadá len chyby. Kontakty postupne ochladnú a začnete vnímať izoláciu od okolitého sveta. Dôjdete k presvedčeniu, že jediný, kto vám rozumie, je váš partner. Spozná vaše slabosti a ľahko ich využíva v kritických situáciách proti vám. Častokrát to ide až tak ďaleko, že vo vás prebudí také neistoty, o ktorých ste nemali ani tušenie.

Na čo si ešte dávať pozor? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor