MENU
zdravy-zivot

Čo je dôležité pre zdravé srdce? TAKÝTO nočný pulz

Je pre srdce a zdravie dôležité, aby vám počas noci klesal tep.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo je dôležité pre zdravé srdce? TAKÝTO nočný pulz

Máte inteligentné hodinky? Nechajte si ich v noci na ruke. V akom rozsahu sa počas spánku pohyboval váš pulz?

Výskumy ukazujú, že nedostatočný pokles tepu počas spánku je jednoznačne spojený s nepriaznivou prognózou kardiovaskulárnych ochorení.

Riziko, že vám pulz v noci nebude dostatočne klesať, sa zvyšuje s vekom, s vyšším BMI, u žien a tiež u diabetikov a ľudí s vysokým tlakom.  Dôsledkom je zvýšené riziko smrti. Ľudia, ktorým v noci klesne tlak a tep menej ako o 10 percent denných hodnôt, sa nazývajú nondipperi.

Cez deň krvný tlak kolíše

Frekvencia srdca kolíše počas 24-hodinového dňa podľa cirkadiánnych rytmov. Najrýchlejší pulz sa dosahuje od 10. do 14. hodiny s následným poklesom okolo 15. hodiny. Druhý vrchol sa vyskytuje okolo 19. až 21. hodinya nočný pokles tepu je medzi polnocou a 6. hodinou ráno.

Rozdiel medzi maximálnou a minimálnou hodnotou srdcovej frekvencie je asi 20 % priemernej hodnoty srdcovej frekvencie za 24 hodín. Ak teda máte priemerný tep 70 úderov za minútu, v noci by mal klesnúť na 64 a menej a v exponovaných denných hodinách stúpnuť asi na 77.

Denný spánok tepu nepomôže

Rovnako ako iné orgány, aj srdce a celý srdcovo-cievny systém si potrebujú v noci odpočinúť. Ak sa vám tep počas spánku spomalí len málo alebo dokonca stúpne, ide o rizikový faktor pre kardiovaskulárne udalosti. Riziko je ešte vyššie, ak vám zároveň v noci neklesá ani krvný tlak.

Snaha zmierniť riziko denným zdriemnutím sa ukazuje ako kontraproduktívna. Výskum ukázal, že výskyt non-dippingu, čiže malého alebo žiadneho nočného poklesu srdcovej frekvencie, je u ľudí, ktorí si cez deň zdriemnu, až o 30 percent vyšší oproti tým, čo cez deň nepospávajú. Je teda lepšie cez deň nespať a v noci si dobre oddýchnuť. Tak máte väčšiu šancu, že srdce sa spomalí a lepšie si oddýchne.

Orientačný tep podľa veku:

  • Novorodenec 130/min
  • 2-ročné dieťa 120/min
  • 4-ročné dieťa 110/min
  • 6-ročné dieťa 100/min
  • 10-ročné dieťa 90/min
  • 14-ročné dieťa 80/min
  • 18-ročný človek 70/min
  • Dospelý 60-80/min

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor