MENU
zdravy-zivot

Nohy prezradia problém so srdcom i štítnou žľazou. Sledujte tieto príznaky

Young,Woman,Suffering,From,Pain,In,Leg,At,Home
Zdravý život

Nohy prezradia problém so srdcom i štítnou žľazou. Sledujte tieto príznaky

Všetky opuchy sa v lete horšia. Extrémne nebezpečné môžu byť v členku. Prečo je dobré proti nim skontrolovať popruhy batoha?

Nie je to len preto, že v lete viac chodíme, nosíme menej pohodlnú obuv a tesnejšie oblečenie. Sezóna nôh, ktoré narastú následkom opuchov i o číslo, začína železne pravidelne spolu s tou letnou. Ak ste s nimi nemali skúsenosti, teraz začnete, ak sú pre vás starou známou, potrápia ešte viac. „S príchodom leta mnohým ľuďom začína trápenie s opúchaním nôh. Opuchy vznikajú nahromadením tekutiny v tkanivách. K tomu dochádza z rôznych príčin. Počas leta vznikajú alebo sa zhoršujú vplyvom tepla, ktoré spôsobuje rozširovanie a zvýšenú priepustnosť steny ciev a tiež zvyšuje tlak na cievnu stenu,“ objasňuje Katarína Varechová, všeobecná lekárka z Michaloviec.

 

Prečo práve nohy?

Opuch je ako vodopád. „Opuchy sa prvotne objavujú na nižších miestach tela vplyvom gravitácie, teda na dolných končatinách. Ich vznik provokuje dlhé státie a sedenie, kedy sa hydrostatický tlak v žilách prirodzene zvyšuje. Typicky sa vyskytujú v oblasti priehlavku a členkov. Pri žilovej nedostatočnosti sa spájajú i s pocitom ťažkých nôh, únavou nôh, napätím až kŕčmi – najmä v noci, bolesťou svalov, zmenami farby kože, zhoršeným hojením rán,“ vymenúva príznaky lekárka.

Príčin opuchov však býva „x“. „Môže ich mať na svedomí aj porucha činnosti vnútorných orgánov ako srdce, obličky, pečeň. Mnohé majú hormonálnu príčinu – to sú tehotenské opuchy, opuchy pri predmenštruačnom syndróme, pri zníženej funkcii štítnej žľazy. Ale vznikajú aj v dôsledku nedostatočnej výživy pri pri poruchách minerálov alebo nedostatku bielkovín,“ uvádza odborníčka ako príklad opuchy končatín u dievčat s mentálnou anorexiou.

Všímajte si

bežné opuchy:

  • najčastejšie okolo členkov a dolnej časti predkolenia
  • mäkké, bez farebných prejavov
  • symetricky na oboch nohách
  • po záťaži cez deň
  • rýchlo ustúpia po vyložení nôh

choré opuchy:

  • okolo členkov, dolnej časti predkolenia a priehlavku
  • výraznejšia bolesť, sčervenanie, napätie, teplota v mieste opuchu, šíri sa do okolia
  • na jednej nohe
  • po záťaži cez deň sa zvýraznia
  • opakovane sa vracajú aj po úľave
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor