MENU
zdravy-zivot

Zmeny počasia útočia na zdravie: Konajte, kým nie je neskoro"

Bad,Weather,Concept.,Redhaired,Girl,Holding,Her,Head,With,Hand
Zdravý život

Zmeny počasia útočia na zdravie: Konajte, kým nie je neskoro"

Meteosenzitívnych ľudí z roka na rok pribúda. Napomáha tomu najmä životný štýl či znečistené životné prostredia.

Meteosenzitivita nie je choroba, preto sa nedá liečiť. Možeme jej však predchádzať a zmierniť reakcie organizmu na zmeny počasia. Najťažší stupeň sú meteotropné choroby. Na ich vznik a priebeh počasie priamo vplýva. Výrazná zmena počasia môže vyvolať aj mozgovú príhodu, ale dôležitú úlohu zohráva vek, kondícia i celkový zdravotný stav.

Ak sa s problémami obrátite na praktického lekára, nič nepokazíte – možno podstúpite dôkladnú preventívnu prehliadku, ktorú ste roky zanedbávali. Keď krvné testy a vyšetrenia nič neukážu, lekár vám poradí zmeniť stravovacie návyky, najmä obohatiť jedálny lístok o ovocie a zeleninu, zaradiť si do rozvrhu dňa pravidelné dlhšie prechádzky, šport a otužovanie.

Ak máte neznesiteľné bolesti, možno dostanete aj medikamentóznu liečbu od neurológa či od iného odborníka. Ale býva to aj úplne inak: Prostredníctvom meteosenzitivity sa lekár často dostane k zdravotnému problému, o ktorom ste ani nevedeli. Vysoký krvný tlak, vredy na žalúdku, cukrovka...

Ale čo ak nie? Pomáha aj klimatoterapia. Naše klimatoliečebné miesta vo Vysokých Tatrách patria svojimi pomermi medzi najpriaznivejšie v Strednej Európe. Ak má klimatická liečba pomôcť, musí podľa záverov odborníkov trvať asi 5 týždňov.
Náš tip: Dobrou zbraňou proti spúšti, ktorú na tele a psychike občas napácha počasie, je i sauna, akupunktúra, pravidelné plávanie či elektroliečba.

Pomôžte si sami

Zmierniť vplyv počasia na svoje telo môžete. Rýchlo a jednoducho, zo dňa na deň – ako s diétou pochybného pôvodu to však nepôjde. Zmierniť meteosenzitivitu znamená upraviť spôsob života. Čo vám pomôže?

Čítajte ďalej >>>>>

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor