MENU
zdravy-zivot

Horúčavy sú už TU! Ako sa účinne schladiť, ak nemáte doma klimatizáciu?

Sweating,Fitness,Man,Tired,Exausted,Of,Running,In,Sun,Heat
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Horúčavy sú už TU! Ako sa účinne schladiť, ak nemáte doma klimatizáciu?

Či už žijete v paneláku alebo v dome, horúce dni sú pre každého náročné. Poradíme vám, čo vám pomôže ochladiť sa.

Horúčavy sú po fyzickej stránke pre telo náročné. Ale aj bez klimatizácie sa tropické teploty dajú prežiť s úsmevom. Ak máte možnosť, doprajte telu osvieženie v bazéne alebo na kúpaliskách. Pozor ale na tie prírodné - vysoké teploty sú totiž ideálnym časom pre rast nepríjemných rias.

Voda

Drink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,FreshDrink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,Fresh
Zdroj: Shutterstock

Pitný režim je počas horúcich dní nevyhnutnou podmienkou na prežitie. Najlepšia je čistá voda, ktorá napríklad v kombinácii s citrónom dokáže navodiť svieži pocit. Pozor dávajte na teplotu vody - tá by v horúcich dňoch nemala byť ľadová, pretože telo jej pri procese vstrebávania spracuje na telesnú teplotu a miesto pocitu ochladenie prichádza skôr zahriatie.

Ak to ide, využite možnosť častých vlažných spŕch cez deň. V prípade, že pracujete v kancelárii alebo na mieste, kde nie je sprcha, majte po ruke rozprašovač. Nielen, že tým ochladíte rozpálené telo, ale vrátite do miestnosti trochu vlhkosti. Odporúčame rozprašovačom ochladiť aj žalúzie pri oknách, ktoré teplo pohlcujú, a aj keď zájde slniečko, ešte stále hrejú.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor