MENU
zdravy-zivot

Horúčavy sú už TU! Ako sa účinne schladiť, ak nemáte doma klimatizáciu?

Sweating,Fitness,Man,Tired,Exausted,Of,Running,In,Sun,Heat

Súvisiace témy

Zdravý život

Horúčavy sú už TU! Ako sa účinne schladiť, ak nemáte doma klimatizáciu?

Či už žijete v paneláku alebo v dome, horúce dni sú pre každého náročné. Poradíme vám, čo vám pomôže ochladiť sa.

Horúčavy sú po fyzickej stránke pre telo náročné. Ale aj bez klimatizácie sa tropické teploty dajú prežiť s úsmevom. Ak máte možnosť, doprajte telu osvieženie v bazéne alebo na kúpaliskách. Pozor ale na tie prírodné - vysoké teploty sú totiž ideálnym časom pre rast nepríjemných rias.

Voda

Drink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,FreshDrink,Water.,Close,Up,Of,Handsome,Young,Man,Pouring,Fresh
Zdroj: Shutterstock

Pitný režim je počas horúcich dní nevyhnutnou podmienkou na prežitie. Najlepšia je čistá voda, ktorá napríklad v kombinácii s citrónom dokáže navodiť svieži pocit. Pozor dávajte na teplotu vody - tá by v horúcich dňoch nemala byť ľadová, pretože telo jej pri procese vstrebávania spracuje na telesnú teplotu a miesto pocitu ochladenie prichádza skôr zahriatie.

Ak to ide, využite možnosť častých vlažných spŕch cez deň. V prípade, že pracujete v kancelárii alebo na mieste, kde nie je sprcha, majte po ruke rozprašovač. Nielen, že tým ochladíte rozpálené telo, ale vrátite do miestnosti trochu vlhkosti. Odporúčame rozprašovačom ochladiť aj žalúzie pri oknách, ktoré teplo pohlcujú, a aj keď zájde slniečko, ešte stále hrejú.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor