MENU
zdravy-zivot

Máte často zvýšenu teplotu? Na príčine nemusí byť iba únava

Teplotu si merajte, keď cítite, že stúpa a potom hodinu až dve po užití lieku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte často zvýšenu teplotu? Na príčine nemusí byť iba únava

Zvýšená teplota je nešpecifická obranná reakcia organizmu na bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Kedy pomôžu lieky a kedy zábal?

Ak teplotu nemávate, neznamená to hneď, že sa telo nebráni a máte poruchu imunity. „Zvýšenie teploty je len jeden z možných príznakov. Ak ju pri bežnom akútnom ochorení nemávate, môžete mať iné prejavy, pociťujete bolesti svalov, únavu, trápi vás nespavosť alebo nechutenstvo,“ hovorí MUDr. Etela Janeková.

Po negatívnom náleze môžete viniť únavu. Pôvod zvýšenej teploty sa však nemusí zistiť po prvom vyšetrení. Preto je dobré ho po dvoch, troch mesiacoch zopakovať.
MUDr. Etela Janeková

Raz nestačí

Opakované teploty lekárka radí nepodceňovať a odporúča zájsť na kompletné vyšetrenie. „Po negatívnom náleze môžete viniť únavu. Pôvod zvýšenej teploty sa však nemusí zistiť po prvom vyšetrení. Preto je dobré ho po dvoch, troch mesiacoch zopakovať,“ zdôrazňuje doktorka Janeková.

Stupne v ústach

Vyčerpávajúca pre organizmus je horúčka nad 39 stupňov. „Po troch dňoch takejto teploty sa musí začať intenzívna liečba a čo najrýchlejšie zistiť jej príčina,“ odporúča internistka. Priemerná teplota v ústnej dutine sa u zdravých ľudí od osemnásť do štyridsať rokov pohybuje od 36,6 stupňa, plus mínus 0,4 stupňa. „Najnižšia býva ráno o šiestej, najvyššia medzi šestnástou a osemnástou hodinou popoludní, čo odráža látkovú premenu. Teplotu ovplyvňuje aj to, čo jete, či ste fyzicky aktívni, ako vám pracujú žľazy s vnútorným vylučovaním, vek, u žien ovariálny cyklus,“ prízvukuje MUDr. Etela Janeková.

Kedy merať

  • Teplotu si merajte, keď cítite, že stúpa a potom hodinu až dve po užití lieku. Ak nie je príliš vysoká, merajte si ju každé štyri hodiny. Pri mierne zvýšenej – do 38 stupňov Celzia, lieky nepotrebujete, pite len dostatok tekutín.
  • Ak vystúpi nad 38 stupňov Celzia, užite antipyretikum, účinkuje aj proti bolesti. Najvhodnejšie sú prípravky s obsahom paracetamolu. Dávajte pozor na kombináciu antipyretík. Ako prvý by sa mal užiť paracetamolový prípravok pre daný vek, každých osem alebo šesť hodín, čiže tri- až štyrikrát denne. Ak teplota neklesne, z 39 °C za dve až tri hodiny, užite ibuprofénový prípravok pre daný vek.
  • Pri vysokých teplotách môžete oba preparáty striedať. Najprv paracetamolový, potom o dve – tri hodiny ibuprofénový, o ďalšie dve hodiny zasa paracetamolový.
Máte vysokú teplotu?Máte vysokú teplotu?
Máte vysokú teplotu?
Zdroj: Shutterstock

Normálna teplota: od 35,8º do 37,4º
Zvýšená teplota: od 37,5º do 38º
Horúčka: od 38,1º

Počuli ste už o tzv. teplote FUO? Je špeciálnym typom horúčky a skratka troch písmen znamená fever unknown origin - teda horúčka neznámeho pôvodu, ktorá trvá dlhšie než dva týždne, dosahuje hodnoty nad 38,2° C a nie je možné zistiť čo je príčinou jej vzniku. 

Pomôžu aj obklady

Ak teplota neklesá ani po dvoch dňoch, skúste sa ochladzovať sprchou. Voda má byť maximálne o tri stupne chladnejšia ako telo. Vyskúšajte i vlažné obklady na čelo, krk, slabiny, spánky. Zábal si nechajte päť minút, zopakujte ho tri- až štyrikrát. Neprikrývajte sa hrubým paplónom, telo sa zbytočne prehreje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor