MENU
zdravy-zivot

Máte často zvýšenu teplotu? Na príčine nemusí byť iba únava

Teplotu si merajte, keď cítite, že stúpa a potom hodinu až dve po užití lieku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte často zvýšenu teplotu? Na príčine nemusí byť iba únava

Zvýšená teplota je nešpecifická obranná reakcia organizmu na bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Kedy pomôžu lieky a kedy zábal?

Ak teplotu nemávate, neznamená to hneď, že sa telo nebráni a máte poruchu imunity. „Zvýšenie teploty je len jeden z možných príznakov. Ak ju pri bežnom akútnom ochorení nemávate, môžete mať iné prejavy, pociťujete bolesti svalov, únavu, trápi vás nespavosť alebo nechutenstvo,“ hovorí MUDr. Etela Janeková.

Po negatívnom náleze môžete viniť únavu. Pôvod zvýšenej teploty sa však nemusí zistiť po prvom vyšetrení. Preto je dobré ho po dvoch, troch mesiacoch zopakovať.
MUDr. Etela Janeková

Raz nestačí

Opakované teploty lekárka radí nepodceňovať a odporúča zájsť na kompletné vyšetrenie. „Po negatívnom náleze môžete viniť únavu. Pôvod zvýšenej teploty sa však nemusí zistiť po prvom vyšetrení. Preto je dobré ho po dvoch, troch mesiacoch zopakovať,“ zdôrazňuje doktorka Janeková.

Stupne v ústach

Vyčerpávajúca pre organizmus je horúčka nad 39 stupňov. „Po troch dňoch takejto teploty sa musí začať intenzívna liečba a čo najrýchlejšie zistiť jej príčina,“ odporúča internistka. Priemerná teplota v ústnej dutine sa u zdravých ľudí od osemnásť do štyridsať rokov pohybuje od 36,6 stupňa, plus mínus 0,4 stupňa. „Najnižšia býva ráno o šiestej, najvyššia medzi šestnástou a osemnástou hodinou popoludní, čo odráža látkovú premenu. Teplotu ovplyvňuje aj to, čo jete, či ste fyzicky aktívni, ako vám pracujú žľazy s vnútorným vylučovaním, vek, u žien ovariálny cyklus,“ prízvukuje MUDr. Etela Janeková.

Kedy merať

  • Teplotu si merajte, keď cítite, že stúpa a potom hodinu až dve po užití lieku. Ak nie je príliš vysoká, merajte si ju každé štyri hodiny. Pri mierne zvýšenej – do 38 stupňov Celzia, lieky nepotrebujete, pite len dostatok tekutín.
  • Ak vystúpi nad 38 stupňov Celzia, užite antipyretikum, účinkuje aj proti bolesti. Najvhodnejšie sú prípravky s obsahom paracetamolu. Dávajte pozor na kombináciu antipyretík. Ako prvý by sa mal užiť paracetamolový prípravok pre daný vek, každých osem alebo šesť hodín, čiže tri- až štyrikrát denne. Ak teplota neklesne, z 39 °C za dve až tri hodiny, užite ibuprofénový prípravok pre daný vek.
  • Pri vysokých teplotách môžete oba preparáty striedať. Najprv paracetamolový, potom o dve – tri hodiny ibuprofénový, o ďalšie dve hodiny zasa paracetamolový.
Máte vysokú teplotu?Máte vysokú teplotu?
Máte vysokú teplotu?
Zdroj: Shutterstock

Normálna teplota: od 35,8º do 37,4º
Zvýšená teplota: od 37,5º do 38º
Horúčka: od 38,1º

Počuli ste už o tzv. teplote FUO? Je špeciálnym typom horúčky a skratka troch písmen znamená fever unknown origin - teda horúčka neznámeho pôvodu, ktorá trvá dlhšie než dva týždne, dosahuje hodnoty nad 38,2° C a nie je možné zistiť čo je príčinou jej vzniku. 

Pomôžu aj obklady

Ak teplota neklesá ani po dvoch dňoch, skúste sa ochladzovať sprchou. Voda má byť maximálne o tri stupne chladnejšia ako telo. Vyskúšajte i vlažné obklady na čelo, krk, slabiny, spánky. Zábal si nechajte päť minút, zopakujte ho tri- až štyrikrát. Neprikrývajte sa hrubým paplónom, telo sa zbytočne prehreje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor