MENU
zdravy-zivot

TÝMTO si škodíte a urýchľujete starnutie. TROJKU robí asi každý z vás

Beauty,Concept,Skin,Aging.,Anti-aging,Procedures,,Rejuvenation,,Lifting,,Tightening,Of

Súvisiace témy

Zdravý život

TÝMTO si škodíte a urýchľujete starnutie. TROJKU robí asi každý z vás

Kto by nechcel byť večne mladý a krásny? To však nie je možné, ale ak spravíte pár zmien v živote, nielenže omladnete, ale predĺžite si aj život.

Starnutie je prirodzenou súčasťou života, a nikto sa mu nevyhne. Ale viete ovplyvniť to, že tento proces spomalíte. Každý deň prichádzate do kontaktu s faktormi a robíte činnosti, ktorými starnutie urýchľujete. Vyzerať mladšie alebo v horšom prípade staršie ako je váš skutočný vek nezávisí iba od genetiky, ale aj od vášho životného štýlu.

Výskum, ktorý sa zaoberal zrýchleným a predčasným starnutím potvrdzuje, že kardiovaskulárne choroby, cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a nadváha, sú vo väčšine prípadov spôsobené nesprávnym životným štýlom, a veľmi často súvisia s rýchlejším starnutím. Vedci sa snažia charakterizovať molekulárne mechanizmy ako základ pre meranie a pochopenie rýchlosti starnutia, a jeho súvislosť s chronickými ochoreniami.

Zmeniť spôsob života je to najjednoduchšie, čo viete urobiť pre svoje zdravie.

Na nasledujúcich stranách sa dočítate, ktorých 7 najčastejších zlozvykov vám urýchľuje proces starnutia ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor