MENU
zdravy-zivot

Chcete mať mozog v kondícii? Robte pravidelne TÚTO jednu činnosť

Woman,Is,Lying,In,Bed.,Smiling,Caucasian,Lady.,Good,Sleep

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete mať mozog v kondícii? Robte pravidelne TÚTO jednu činnosť

Máte poobede čas si na malú chvíľku zdriemnuť? Tak to spravte. Pomáha to znížiť ospalosť a zlepšiť kognitívne funkcie mozgu. Navyše budete kreatívni a dobre naladení.

Ako dlho si ho môžete dopriať?

Samozrejme, krátky spánok počas dňa nie je pre každého, a ani vzhľadom na pracovné povinnosti nie je možný každý deň. Ale aspoň jedenkrát v týždni, keď máte čas, si ho môžete dovoliť. Aby ste zo zdriemnutia vyťažili maximum, odborníci odporúčajú krátky spánok medzi 2. až 3. hodinou popoludní. Ak zaľahnete v túto hodinu, tak si nastavte budík, pretože zdravé driemanie musí trvať menej ako 30 minút, zdôrazňujú autori štúdie, v ktorej sa zaoberali účinkami spánku na kognitívne funkcie.

krátky 10-minútový spánok môže byť pre vás prospešný. Prejaví sa u vás spánková zotrvačnosť, čiže nabití energiou budete ešte pár hodín po zobudení. Budete cítiť príliv energie, osvieži sa vám myseľ, zlepší pamäť a pracovný výkon, pozdvihne nálada, zvýši pozornosť a eliminuje stres. Rovnako pozitívne vplýva aj na činnosť srdca, znižuje krvný tlak a pôsobí antidepresívne.

Dlhší "driemot" sa neoplatí

Ak to „prešvihnete“ a pospíte si dlhšie ako pol hodinu, práve naopak, môže vám to spôsobiť malátnosť a posun nočného spánku. Je to spôsobené spánkovými cyklami, kde jeden spánkový cyklus trvá asi 90 minút, pri ktorom sa strieda fáza ľahkého a hlbokého spánku. Takže po hodine zdriemnutia ste už vo fáze hlbšieho spánku, a preto nebudete úplne oddýchnutí, ale ešte viac ospalí. Niekomu možno bude stačiť aj 5 -15 minútové zdriemnutie a jeho účinok bude pretrvávať dlhšiu dobu. Takýmto spánkom môžete nahradiť aj popoludnajšiu kávu, hlavne vy, ktorí chcete obmedziť príjem kofeínu zo zdravotných dôvodov.

Zdriemnutím však spánkový deficit nedoženiete, preto sa nesnažte prebdené noci dospať poobede. Ale naopak, ak si z toho spravíte zvyk, kvalita spánku v noci sa vám zlepší.

Doterajšie výskumy potvrdzujú výhody krátkeho zdriemnutia pre tých, ktorí ho praktizujú pravidelne, ako tí, ktorí driemu len zriedka. Budú však potrebné ďalšie štúdie, ktorými potvrdia všetky parametre, ktoré majú vplyv na prospešné účinky krátkeho spánku.

Zdroj faktov: Web MD

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor