MENU
zdravy-zivot

Priberáte, nespíte a bolia vás svaly. VIETE, ktorý vitamín si musíte doplniť?

To,Overcome,The,Effects,Of,Quarantine,,A,Brunette,Woman,Takes
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Priberáte, nespíte a bolia vás svaly. VIETE, ktorý vitamín si musíte doplniť?

Teraz je ten správny čas dostať vitamín D zadarmo, a tak sa vyhnúť mnohým zdravotným problémom. Ak sa cítite unavení, bledí a máte problémy so srdcom, vybehnite von a nabite sa „déčkom“.

Ak vám chýba vitamín D, hneď sa to odrazí aj na vašom zdraví. Telo vám dáva jasné signály, že ho treba doplniť. 

1. Bolia vás svaly a kosti

Časté bolesti svalov a kostí ako prejav nedostatku vitamínu D.Časté bolesti svalov a kostí ako prejav nedostatku vitamínu D.
Časté bolesti svalov a kostí ako prejav nedostatku vitamínu D.
Zdroj: Shutterstock

Vitamín D je nevyhnutný pre udržanie zdravých svalov a kostí, pretože pomáha telu využiť vápnik a fosfor zo stravy a zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme kostí. Pri jeho nedostatku môžu byť vaše svaly aj kosti oslabené a bolestivé. Prejaví sa napríklad krivicou, pri ktorej dochádza demineralizácii kostného tkaniva, čo vedie k mäkkým kostiam a deformáciám. Často vás môže bolieť aj chrbát, kríže a kĺby. Pozor by si mali dávať hlavne ženy, pretože dochádza k rednutiu kostí a následnej osteoporóze a zlomeninám.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor