MENU
zdravy-zivot

OSTEOPORÓZA sa hlási nenápadne. TIETO príznaky neprehliadnite

Rheumatology,Consultation,Senior

Súvisiace témy

Zdravý život

OSTEOPORÓZA sa hlási nenápadne. TIETO príznaky neprehliadnite

Zákerné ochorenie prichádza postupne, bez toho, aby ste o tom tušili. Začínate pociťovať bolesti chrbta, spozorovali ste zmenu výšky a bývate často unavení? To môžu byť prvé signály, že by ste nemali odkladať návštevu lekára.

Čo by ste o nej mali vedieť?

Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.
Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.
Zdroj: Shutterstock

Osteoporóza je ochorenie látkovej premeny kostného tkaniva, laicky povedané rednutie kostí. V kostiach je nízky obsah a hustota minerálov, hlavne vápnika. Následkom toho je stavba kostí narušená, sú krehkejšie a zvyšuje sa riziko zlomenín. Najčastejšie ide o zlomeniny stavcov, krčka stehennej kosti, ramennej kosti a zápästia.

Viac sú ohrozené ženy, pretože majú redšie a tenšie kosti ako muži, a v období menopauzy strácajú kostnú hmotu. Rizikovou skupinou sú aj chronickí „dietári“, vegetariáni a vegáni, osoby s poruchou stravovania, a najmä starší ľudia, ktorým hrozí v dôsledku zlomeniny bedier aj smrť. Úlohu pri vzniku osteoporózy zohrávajú aj genetické faktory.

Ďalšími rizikovými faktormi môže nedostatočný pohyb, málo fyzickej aktivity a fajčenie. Taktiež osoby s artritídou, cukrovkou, celiakou, astmou a zápalovými ochoreniami čriev sú nachýlnejší na vznik osteoporózy.

Pri nedostatku vápnika a vitamínu D dochádza k rednutiu kostí, a preto by ste ich mali prijímať dostatočne v strave alebo formou výživových doplnkov. Bohatým zdrojom sú mastné ryby, sardinky, vajcia, mlieko, huby, celozrnné výrobky, semienka a orechy.Primeraný pobyt na slnku je najrýchlejší a najlacnejší zdroj „déčka“. Prevenciou pred vznikom osteoporózy je aj pravidelné cvičenie a aktívny pohyb, ktorým si budujete a udržujete kostnú hmotu.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor