MENU
zdravy-zivot

Točí sa vám hlava a neviete prečo? Možno je to jedna z týchto príčin

Hlava sa vám môže zatočiť aj celkom nečakane.
Zdravý život

Točí sa vám hlava a neviete prečo? Možno je to jedna z týchto príčin

Zamotá sa vám občas hlava? Ak mávate nízky tlak alebo ste vstali z horúcej vane, nie je to nič prekvapujúce. Závraty mávajú aj menej očakávané dôvody.

Niektoré príčiny spôsobujúce závraty sú dobre známe. Pre niekoho je to výška, pre iného nízky tlak. Pozrime sa na ďalšie dôvody, ktoré vám môžu zamotať hlavu.

1. Kúpanie

Lekári poznajú termín „plavecké ucho“. Ide o bakteriálnu alebo mykotickú infekciu vonkajšieho zvukovodu ucha. Pomerne často sa objavuje v lete, lebo ju spôsobujú baktérie alebo mykózy, ktoré nachytáte vo vode pri plávaní. Rovnako tak sa k "plaveckému uchu" dokážete prepracovať na krytej plavárni. Okrem bolestí či svrbenia sa môže infekcia prejaviť aj problémami s udržaním rovnováhy. Je pravdepodobné, že budete potrebovať antibiotiká alebo antimykotiká.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia