MENU
zdravy-zivot

Prestávka v práci vám môže zachrániť krčnú chrbticu. Vyskúšajte tento cvik

bolesť krčná chrbtica
Zdravý život

Prestávka v práci vám môže zachrániť krčnú chrbticu. Vyskúšajte tento cvik

Dlhodobé statické sedenie nie je pre telo prirodzené. Často si to odnesie najmä krčná chrbtica. Fyzioterapeutka vám ukáže účinnú prevenciu.

Pracovný deň vám môže spestriť kompenzačné cvičenie. Pokojne si urobte prestávku každú hodinu na tri až štyri minúty. Podľa fyzioterapeutky môže byť jedným z cvikov otáčanie hlavy s oporou predlaktia. 

Poriadne si sadnite

„Sadnite si na stred stoličky, sedacie hrboly smerujú kolmo na stoličku. Nohy doširoka roznožte, chodidlá, ideálne bosé, položte celou plochou na podlahu,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. „Vystrite chrbát, hlava je v predĺžení krčnej chrbtice. Trup nakloňte dopredu a predlaktia oprite o stôl.“ Potom sa vzoprite o predlaktia a plecia doširoka otvorte. Následne pomaly otáčajte hlavu z ľavej strany na pravú a naopak. 

Zlepší pohyblivosť

Pohyb robte s napriamenou krčnou chrbticou. Počas celého cvičenia nezabudnite prirodzene dýchať. „Jednoduchý cvik je ideálnou prevenciou pre vznik predsunutej krčnej chrbtice,“ hovorí o pozitívach fyzioterapeutka. „Zároveň sa zlepšuje pohyblivosť krčnej chrbtice. Benefitom je i stabilizácia lopatiek.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia