MENU
zdravy-zivot

V horúčavách za volantom vás môže zradiť srdce: 5 príznakov varuje pred infarktom

Náhly záchvat bolesti trebárs v sánke môže signalizovať infarkt.
Zdravý život

V horúčavách za volantom vás môže zradiť srdce: 5 príznakov varuje pred infarktom

Aj vy sa chystáte v týchto horúčavách sadnúť za volant a čaká vás niekoľko stoviek kilometrov cesty? Okrem vyčerpania vám hrozí, že dusno v aute a stresové situácie nezvládne vaše srdce. Hoci ešte doma ste sa cítili zdraví ako repa, zrazu vás zaskočí infarkt!

Hoci ešte doma ste sa cítili zdraví ako repa, zrazu vás zaskočí infarkt. Kolaps srdca nás väčšinou nevaruje, často ani netušíme, ako blízko pri nás stojí. Kto by si mal dávať zvýšený pozor a pred dovolenkou radšej navštíviť ordináciu lekára? „Rizikoví sú najmä muži okolo päťdesiatky, silní fajčiari, ako aj ľudia so zvýšeným cholesterolom, neliečeným vysokým tlakom a cukrovkári. Najmenej ohrození sú pacienti, ktorí na tieto choroby poctivo užívajú predpísané lieky,“ vysvetľuje Katarína Dulková z kardiologickej ambulancie v hlavnom meste.

Mala som pacienta, vodiča kamióna. Hoci, ako mi neskôr povedal, mal problémy s vysokým tlakom, k lekárovi nešiel. A na služobnej ceste vo Švajčiarsku dostal pri šoférovaní infarkt. Našťastie sa mu nič nestalo. Odvtedy chodí do ambulancie a prestal fajčiť, hoci predtým bol tuhý fajčiar,“ varuje lekárka.

Mal problémy s vysokým tlakom, k lekárovi nešiel. A na služobnej ceste vo Švajčiarsku dostal pri šoférovaní infarkt. Našťastie sa mu nič nestalo.
 

Za volantom zomrel aj Radič

Nie všetci však dopadnú takto dobre. Priamo za volantom zomrel pred niekoľkými rokmi napríklad známy humorista Stano Radič († 50). V aute s ním bola vtedy dcéra Evka. 

Stano Radič tiež dostal osudný infarkt v aute.Stano Radič tiež dostal osudný infarkt v aute.
Stano Radič tiež dostal osudný infarkt v aute.
Zdroj: Emília Múčková

Ak vás v týchto dňoch čaká cesta na dovolenku, kúpte si tlakomer a pribaľte si ho do svojej batožiny. Preventívne sledujte, či máte tlak v normále. Ak zistíte, že je vysoký alebo kolísavý, počas cesty si určite urobte poriadne dlhú pauzu. Ak ste v hoteli, neváhajte využiť služby hotelového lekára.

 

Mŕtvi za volantom

Ročne následky infarktu a srdcová nevoľnosť zaúradujú pri desiatkach dopravných nehôd. Každý, kto má už jeden infarkt za sebou, by mal byť opatrný. „Po infarkte odporúčame, aby pacient najmenej mesiac nešoféroval, pretože jazva na srdci sa hojí. A možno aj dlhšie, závisí to od typu a rozsahu infarktu,“ dopĺňa Dulková.

Muži sú ohrození viac

Ženy dostávajú infarkt za volantom zriedkavo. Vyplýva to z ich povahy. Nestresujú sa predbiehaním, cestu si plánujú vopred, a preto pokojnejšie šoférujú. Okrem toho ženy spravidla poctivo užívajú predpísané lieky.

Máte tieto príznaky? Rýchlo k lekárovi!

ŽENY: 
– cítite nevysvetliteľnú únavu
– máte problémy zaspať 
– nič vám nechutí, stále máte z niečoho strach 
– bolí vás v hrudníku 
  MUŽI: 
– leží vám na prsiach obrovský balvan? Pred cestou na dovolenku radšej zájdite k lekárovi

Ako predísť infarktu

  • V strese za volantom sa nám z vyčerpanosti, ale najmä z dehydratácie zahusťuje krv, čo môže privolať infarkt. Preto pite najmä teraz v lete čo najviac.
  • Pite pravidelne, hoci v menších dávkach, najmenej dva litre tekutín denne. Nedopustite, aby ste vysmädli. 
  • Nepite alkohol, zahusťuje krv a môžete skolabovať. 
  • Obmedzte kávu – odvodňuje. 
  • Zabudnite na mastnú kuchyňu, vymeňte ju za ľahkostráviteľné jedlá, jedzte veľa zeleniny. 
  • Nestresujte sa, nič vám neutečie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia