MENU
zdravy-zivot

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

Radšej si dajte pauzu a niečo zo sladkých zásob v aute zhltnite, než by ste mali jazdiť nervózne a spôsobiť nehodu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

Vodiči diabetici musia podľa zákonov vedieť dokázať, že rozoznajú varovné príznaky, keď im chýba cukor. Od nešťastia ich aj ostatných ľudí na ceste môže zachrániť pár sladkostí.

Ak vodičovi s cukrovkou klesne hladina cukru, môže sa dostať  do stavu, že nie je schopný zodpovedne rozmýšľať. Vtedy sa, žiaľ, stávajú aj smrteľné nehody. „Hypoglykémia môže spôsobiť veľmi bezohľadnú jazdu, vodič šialene predbieha, jazdí v protismere, na červenú,“ opisuje možné dôsledky poklesu hladiny cukru v krvi diabetológ docent MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. „Jeho reakčné schopnosti sú pomalšie, zhorší sa mu sústredenie, zrak," dodáva. 

Očný lekár môže ako prvý odhaliť cukrovku. Kedy netreba jeho návštevu odkladať?​

Noste si sladkosti

Samozrejme, mnohí vodiči s cukrovkou príznaky hypoglykémie u seba včas rozoznajú a ihneď auto odstavia. Čo by malo podľa lekárov nasledovať? „Okamžite potom by mali vybrať kľúče zo zapaľovania, lebo ich činnosť prestáva byť pod rozumnou kontrolou. Treba si presadnúť na sedadlo spolujazdca a zmerať si glukomerom glykémiu,“ odporúča docent Martinka. Podľa hladiny cukru v krvi treba skonzumovať isté množstvo sacharidov. Cukor ale môže občas klesnúť komukoľvek z nás, čo má jednoznačne vplyv na našu pozornoť. Že máte hlad a cítite sa slabo si všimnete aj sami. Čo s tým? 

Chudnutie verzus cukrovka? Nezabúdate na týchto 5 vecí

Diabetici šoféri by mali mať so sebou vždy nejakú sladkosť. Môže to zachrániť život im aj iným.Diabetici šoféri by mali mať so sebou vždy nejakú sladkosť. Môže to zachrániť život im aj iným.
Diabetici šoféri by mali mať so sebou vždy nejakú sladkosť. Môže to zachrániť život im aj iným.
Zdroj: Shutterstock.com

Voziť so sebou niečo sladké je pre diabetikov nevyhnutné a pre ostatných odporúčané. Foto: Shutterstock

Prvá pomoc je pri ľahkej hypoglykémii jednoduchá. Treba sa napiť sladkého nápoja ako džús či kola, zjesť sladkú sušienku alebo si dať hroznový cukor, jednoducho skonzumovať rýchlo vstrebateľné cukry. Príznaky zvyčajne ustúpia do pätnástich minút,“ vysvetľuje diabetológ docent MUDr. Zbynek Schroner, PhD., z Moldavy nad Bodvou. Diabetik by mal takúto výbavu nosiť automaticky so sebou, ale zíde sa aj komukoľvek z nediabetikov.

Diabetik by si mal po doplnení cukrov skontrolovať glykémiu. Ak je nižšia než 5,5 mmol/l, treba skonzumovať ďalšie sacharidy. Šoférovať by ste nemali skôr ako trištvrte hodiny po prekonanej hypoglykémii. „Skúste vyriešiť napríklad jednoduchý matematický príklad, aby ste si preverili, že už ste v poriadku,“ radí docent Martinka. 

Chcete znížiť riziko cukrovky o 53 percent? Je to easy, tvrdia vedci, stavte na rastlinnú stravu

200 tisíc potenciálne rizikových šoférov

Na Slovensku je asi dvestotisíc diabetikov s vodičským preukazom, čiže dvestotisíc potenciálne rizikových šoférov. A je dôležité, aby sa vzhľadom na svoju diagnózu správali zodpovedne. „Všetci by si pred jazdou mali zmerať glykémiu, ktorá by mala byť nad päť. Diabetik by si mal sadať za volant najedený a glykémiu si kontrolovať po každých dvoch hodinách jazdy. V aute by nemal byť sám a mal by mať vždy so sebou niečo sladké,“ zdôrazňuje docent Martinka.

Varovné príznaky hypoglykémie

  • potenie
  • búšenie srdca
  • podráždenosť, zúrivosť
  • tras
  • rozmazané či dvojité videnie
  • pocit hladu či nevoľnosť
  • bolesť hlavy
  • poruchy koordinácie
  • únava, spavosť

Cukrovkári, toto tu ešte nebolo! Revolučná novinka pri liečbe diabetu​

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia