MENU
zdravy-zivot

Stále je čas: Lekárky radia, ak ste nestihli druhú dávku vakcíny

×
Zdravý život

Stále je čas: Lekárky radia, ak ste nestihli druhú dávku vakcíny

Možno aj vás trápi rovnaký problém ako Stanku. „Nestihla som druhú dávku očkovania. Čo teraz?“ napísala nám do redakcie.  

Aktuálne máme na Slovensku možnosť zaočkovať sa štyrmi druhmi registrovaných vakcín, z toho tri sú dvojdávkové. To znamená, že na dosiahnutie najvyššej  možnej miery musíte absolvovať obe očkovacie kolá.

Správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne,“ uvádza na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Druhá dávka sa odporúča každému, množstvo protilátok totiž v tele masívne zvyšuje.  Žiadna z vakcín neposkytuje 100-percentnú ochranu. Je stále možné, že na covid ochoriete, či dokonca niekoho nakazíte. Dôležité však je, že komplikovaný priebeh vášho ochorenia či človeka, ktorý covid od vás chytil, je po vakcinácii krajne nepravdepodobný.

Čím skôr

Alebo patríte k tým, ktorí po prvej dávke v odporučenom časovom odstupe nestihli druhú. Buď z obavy, že sa vám zopakujú prípadné nežiaduce účinky, na covid ste po prvej dávke ochoreli, alebo vaša vakcína z prvého kola prestala byť na Slovensku dostupná. Ako postupovať? Má druhá dávka ešte zmysel? Alebo začať celý cyklus odznova?

Odporučila by som nechať sa zaočkovať druhou dávkou čím skôr. Horná hranica intervalu medzi prvými dvoma  dávkami nebola stanovená a zatiaľ sa ukazuje, že druhá dávka, aj v prípade, že je podaná s väčším časovým odstupom, ako uvádzajú aktuálne zavedené postupy a odporúčania, je prospešná a zvyšuje ochranu proti ochoreniu vírusom SARS-CoV-2,“ myslia si zhodne všeobecná lekárka Diana Baranová a imunoalergologička Beáta Girovská. Očkovací cyklus teda nemusíte opakovať odznova.

Môžem inú?

Ak máte za sebou iba jednu „astrazenecu“, ktorou sa už u nás neočkuje, môžete ako druhú dostať inú vakcínu? „Áno, podanie inej vakcíny od firiem Pfizer či Moderna po prvej dávke od Astry Zenecy je možné, bežne sa používa u nás aj v zahraničí. Podanie druhej dávky vo forme mRNA vakcíny dokonca vykazovalo vyššiu protilátkovú reakciu a kombinácia prvá AstraZeneca a druhý Pfizer navyše aj výraznejšiu imunologickú odpoveď na úrovni T-lymfocytov ako podanie 2 dávok AstraZenecy,“ radia odborníčky.

Alebo ste medzi prvou a druhou dávkou ochore-li? Či už na covid, alebo iné respiračné ochorenie, podľa ŠÚKL-u v očkovacom cykle môžete pokračovať po 7 dňoch od ukončenia bezpríznakového priebehu ochorenia a po 14 dňoch od ukončenia ochorenia s príznakmi.

Nežiaduce účinky

Mali ste nežiaduce účinky? Ak išlo o silnú anafylaktickú alergickú reakciu, druhú dávku by ste mali naozaj zvážiť podľa odporúčania svojho ošetrujúceho lekára.

Kam prísť?

Na očkovanie sa aktuálne nemusíte registrovať. Stačí prísť s občianskym preukazom a kartičkou poistenca do očkovacieho centra alebo k svojmu všeobecnému lekárovi.

Kedy na tretiu dávku?

S polročným odstupom po druhej dávke by som odporučila zvážiť posilňovaciu tretiu dávku,“ odporúča imunoalergologička. V štúdii sa po podaní tretej dávky vakcíny od jednej zo spoločností počas klinických skúšok u skúmaných hladiny protilátok zvýšili päť- až desaťnásobne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor