MENU
zdravy-zivot

Stále je čas: Lekárky radia, ak ste nestihli druhú dávku vakcíny

×
Zdravý život

Stále je čas: Lekárky radia, ak ste nestihli druhú dávku vakcíny

Možno aj vás trápi rovnaký problém ako Stanku. „Nestihla som druhú dávku očkovania. Čo teraz?“ napísala nám do redakcie.  

Aktuálne máme na Slovensku možnosť zaočkovať sa štyrmi druhmi registrovaných vakcín, z toho tri sú dvojdávkové. To znamená, že na dosiahnutie najvyššej  možnej miery musíte absolvovať obe očkovacie kolá.

Správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne,“ uvádza na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Druhá dávka sa odporúča každému, množstvo protilátok totiž v tele masívne zvyšuje.  Žiadna z vakcín neposkytuje 100-percentnú ochranu. Je stále možné, že na covid ochoriete, či dokonca niekoho nakazíte. Dôležité však je, že komplikovaný priebeh vášho ochorenia či človeka, ktorý covid od vás chytil, je po vakcinácii krajne nepravdepodobný.

Čím skôr

Alebo patríte k tým, ktorí po prvej dávke v odporučenom časovom odstupe nestihli druhú. Buď z obavy, že sa vám zopakujú prípadné nežiaduce účinky, na covid ste po prvej dávke ochoreli, alebo vaša vakcína z prvého kola prestala byť na Slovensku dostupná. Ako postupovať? Má druhá dávka ešte zmysel? Alebo začať celý cyklus odznova?

Odporučila by som nechať sa zaočkovať druhou dávkou čím skôr. Horná hranica intervalu medzi prvými dvoma  dávkami nebola stanovená a zatiaľ sa ukazuje, že druhá dávka, aj v prípade, že je podaná s väčším časovým odstupom, ako uvádzajú aktuálne zavedené postupy a odporúčania, je prospešná a zvyšuje ochranu proti ochoreniu vírusom SARS-CoV-2,“ myslia si zhodne všeobecná lekárka Diana Baranová a imunoalergologička Beáta Girovská. Očkovací cyklus teda nemusíte opakovať odznova.

Môžem inú?

Ak máte za sebou iba jednu „astrazenecu“, ktorou sa už u nás neočkuje, môžete ako druhú dostať inú vakcínu? „Áno, podanie inej vakcíny od firiem Pfizer či Moderna po prvej dávke od Astry Zenecy je možné, bežne sa používa u nás aj v zahraničí. Podanie druhej dávky vo forme mRNA vakcíny dokonca vykazovalo vyššiu protilátkovú reakciu a kombinácia prvá AstraZeneca a druhý Pfizer navyše aj výraznejšiu imunologickú odpoveď na úrovni T-lymfocytov ako podanie 2 dávok AstraZenecy,“ radia odborníčky.

Alebo ste medzi prvou a druhou dávkou ochore-li? Či už na covid, alebo iné respiračné ochorenie, podľa ŠÚKL-u v očkovacom cykle môžete pokračovať po 7 dňoch od ukončenia bezpríznakového priebehu ochorenia a po 14 dňoch od ukončenia ochorenia s príznakmi.

Nežiaduce účinky

Mali ste nežiaduce účinky? Ak išlo o silnú anafylaktickú alergickú reakciu, druhú dávku by ste mali naozaj zvážiť podľa odporúčania svojho ošetrujúceho lekára.

Kam prísť?

Na očkovanie sa aktuálne nemusíte registrovať. Stačí prísť s občianskym preukazom a kartičkou poistenca do očkovacieho centra alebo k svojmu všeobecnému lekárovi.

Kedy na tretiu dávku?

S polročným odstupom po druhej dávke by som odporučila zvážiť posilňovaciu tretiu dávku,“ odporúča imunoalergologička. V štúdii sa po podaní tretej dávky vakcíny od jednej zo spoločností počas klinických skúšok u skúmaných hladiny protilátok zvýšili päť- až desaťnásobne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor