MENU
zdravy-zivot

Lekárka radí: Ako liečiť covid doma? Tlakári, na TOTO si dajte pozor!

Horizontal,View,Of,Woman,Suffering,From,Flu
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Lekárka radí: Ako liečiť covid doma? Tlakári, na TOTO si dajte pozor!

Čo robiť, ak mám ochorenie COVID-19 s miernymi príznakmi a chcem to zvládnuť doma? Pozrite, čo odporúčajú odborníci.

Pri horúčke užívajte lieky proti teplote s obsahom paracetamolu, možno ich aj striedať. „Neodporúčam prípravky, ktoré prinášajú síce rýchlu úľavu, ale obsah ich prídavných látok môže organizmus zaťažovať. Možno skúsiť tiež studené obklady do slabín, na čelo či spánky, alebo potieranie tela hubou namočenou vo vlažnej vode, ale iba ak je to tolerované,“ odporúča všeobecná lekárka pre dospelých z Nemocnice v Michalovciach Katarína Varechová.

Dôležitý je pitný režim

Teploty môžu trvať aj týždeň a viac dní, tu je dôležité najmä nedovoliť, aby sa organizmus vplyvom horúčky vyčerpal a dehydratoval. Čiže aj teploty okolo 38 stupňov Celzia je potrebné znížiť, ak trvajú dlho. Teplotu treba pravidelne merať a lieky proti teplote podávať aj pravidelne. A poctivo hydratujte. Radšej často po malých dávkach, ak treba aj slamkou, lyžičkou. Cibuľový čaj je obľúbeným receptom starých mám.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor