MENU
zdravy-zivot

Lekárka radí: Ako liečiť covid doma? Tlakári, na TOTO si dajte pozor!

Horizontal,View,Of,Woman,Suffering,From,Flu
Zdravý život

Lekárka radí: Ako liečiť covid doma? Tlakári, na TOTO si dajte pozor!

Čo robiť, ak mám ochorenie COVID-19 s miernymi príznakmi a chcem to zvládnuť doma? Pozrite, čo odporúčajú odborníci.

Pri horúčke užívajte lieky proti teplote s obsahom paracetamolu, možno ich aj striedať. „Neodporúčam prípravky, ktoré prinášajú síce rýchlu úľavu, ale obsah ich prídavných látok môže organizmus zaťažovať. Možno skúsiť tiež studené obklady do slabín, na čelo či spánky, alebo potieranie tela hubou namočenou vo vlažnej vode, ale iba ak je to tolerované,“ odporúča všeobecná lekárka pre dospelých z Nemocnice v Michalovciach Katarína Varechová.

Dôležitý je pitný režim

Teploty môžu trvať aj týždeň a viac dní, tu je dôležité najmä nedovoliť, aby sa organizmus vplyvom horúčky vyčerpal a dehydratoval. Čiže aj teploty okolo 38 stupňov Celzia je potrebné znížiť, ak trvajú dlho. Teplotu treba pravidelne merať a lieky proti teplote podávať aj pravidelne. A poctivo hydratujte. Radšej často po malých dávkach, ak treba aj slamkou, lyžičkou. Cibuľový čaj je obľúbeným receptom starých mám.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor