MENU
zdravy-zivot

Rúško môže spustiť vážny zápal. Robíte TOTO? Dermatologička o veľkej chybe

Close,Up,Woman,Portrait,,Young,Woman,Wearing,Home,Made,Hygienic
Zdravý život

Rúško môže spustiť vážny zápal. Robíte TOTO? Dermatologička o veľkej chybe

Tak skoro sa ho nezbavíme, musíme sa s ním teda naučiť žiť. Ako na to, aby sa jeho funkcia neobrátila proti nám?

Nosením ochranného rúška môžu najviac trpieť pacienti napríklad so seboroickou dermatitídou, akné alebo rosaceou, keďže pod rúškom sa im zhoršujú zápalové prejavy. „Vtedy je potrebné použiť nejaký liehový prípravok na vyčistenie a špeciálne produkty, ktoré pacient môže bez rizika používať. U niektorých pacientov je potom potrebné aj dávať lieky na svrbenie, takzvané antihistaminiká. Samozrejme, v prípade veľmi zhoršeného stavu jaj lokálne antibiotiká. Ide o to, aby sa človek naučil správne fungovať s rúškom," hovorí dermatologička Hana Zelenková o nepríjemných dermatitídach z textilného rúška, najmä so sychravým počasím bude častejšie vlhnúť a dráždiť pleť.  

6 pravidiel

Ak sa chcete vyvarovať nepekným a pálivým vyrážkam, dodržiavajte isté pravidlá:

  • nenoste látkové rúško viac ako deň
  • meňte po 3 hodinách jednorazové chirurgické rúško
  • nepoužívajte rúško z materiálu, ktorého pôvod nepoznáte
  • stavte na bavlnené, ktoré môžete prať na vysokých teplotách
  • prežehlite aspoň raz denne látkové rúško
  • zvoľte pri výbere husto tkanú bavlnu

Prvá pomoc

Ak vás rúško „svrbí“, použite antihistaminiká, z ktorých sú poniektoré voľne dostupné, buď ako gély, ktoré sa nanášajú len na menšiu plochu alebo ako voľne predajný liek proti alergii v podobe tablety. Ak ste alergik, použite prípravky, na ktoré ste zvyknutí. Môžete ich mať uskladnené v chladničke. Studený krém rýchlejšie uľaví od svrbenia. Stále platí pravidlo, že ideálne sú čo najjednoduchšie prípravky bez obsahu parfumov

Menej je viac

Otázne je, ako rúško periete. Ak nechcete riskovať alergické prejavy, mali by ste vedieť čo do práčky spolu s rúškom nepatrí. Výrobcovia často uvádzajú prehnané množstvo odporúčanej dávky prášku do prania. Skúste ju znížiť a zistíte, že ste vyprali s rovnakým efektom. Najefektívnejšie je dávkovanie priamo do pracieho bubna. Vzdajte sa aj aviváže. Je častým zdrojom alergií a je ťažko biologicky rozložiteľná. Príjemne mäkkú bielizeň získate aj sušením vonku.

Namiesto prášku s obsahom chemikálií sa do škvŕn efektívne zažerie aj ocot, sóda alebo zriedená citrónová štava.

2 hodiny

Rúško nemusíte len prať. Parfumované a ďalšie chemické zložky z pracieho práška môžu po pár hodinách ľahko vyvolať alergickú reakciu. „Ešte horší prípad je, keď sa rúško dá do aviváže, a potom si ho pacient dá na tvár a nosí ho dve - tri hodiny. Tak si vyslovene koleduje o to, aby mal alergické alebo lokálne reakcie," upozorňuje kožná lekárka Zelenková.

Tip pre rúško

Aby ste sa vyhli príliš častému praniu rúška na tvár, skúste na jeho dezinfekciu mikrovlnku. Podľa amerických vedcov môžete v mikrovlnke sterilizovať aj rúška s filtrom. Postačí vám miska s pol deci vlažnej vody, na ktorú položíte masku. Rúru zapnite na 750 W a dve minúty. Navlhnuté rúško podobne vysterilizujete aj v klasickej rúre zohriatej na 70 stupňov alebo v hrnici s vriacou vodou. Pozor na kovový drôtik, ten musíte predtým vybrať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor