MENU
novinky-a-odbornici

TRETIA dávka Pfizeru: Zachráni nás pred DELTOU? Takto dopadol test protilátok

×
Novinky a odborníci

TRETIA dávka Pfizeru: Zachráni nás pred DELTOU? Takto dopadol test protilátok

Situácia preočkovaného Izreala ukázala, že v aplikovaní vakcín treba improvizovať. Ako dopadol test protilátok po pôvodne neplánovanej tretej dávke vakcíny od jednej zo spoločností?

Delta sa šíri Európou a je známe, že na ňu môžete ochorieť - hoci s miernejšími príznakmi - aj po dvoch dávkach vakcíny proti covidu. To by mala zmeniť stratégia jednej farmaceutickej spoločnosti stojacej za najpopulárnejšou vakcínou. 

Tretia dávka ako poistka? 

Už sme si zvykli, že aplikácie vakcín od jednotlivých spoločností sa postupne „dolaďujú" podľa stále prebiehajúcich klinických štúdií, ktoré účinnosť neustále overujú. V jednej z nich vedci odhalili, že po podaní tretej dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech sa hladiny protilátok zvýšia päť- až desaťnásobne. Týkalo sa to konkrétne pôvodného variantu koronavírusu i variantu beta z Juhoafrickej republiky. 

Spoločnosti Pfizer a BioNTech na základe toho oznámili, že regulačné úrady v Európe (EMA), USA (FDA) aj inde vo svete požiadajú o povolenie očkovať aj treťou dávkou svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.  Ako uviedli, presnejšie dáta sa dozvieme po ďalšom skúmaní.

Aj proti delte

Výsledkom štúdie dôverujú natoľko, že tretia dávka by podľa nich mohla poistiť i imunitu proti aktuálne dominantnému a najnákazlivejšiemu  variantu delta.  Tretia dávka by sa zrejme mala podávať pol roka až rok po druhej. Vyplýva to z údajov týkajúcich sa poklesu účinnosti ich vakcíny po druhej dávke v Izreali. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor