MENU
zdravy-zivot

Trápia vás suché OČI? Môžu veštiť vážne ochorenie kĺbov, TOTO sú signály

Close,Up,Of,Tired,Middle-aged,Woman,Touches,Face,With,Hand

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápia vás suché OČI? Môžu veštiť vážne ochorenie kĺbov, TOTO sú signály

Možno vás oči pália a režú len z dlhej práce za počítačom. Alebo ich má na svedomí závažnejšie ochorenie.

Syndróm suchého oka postihuje 15 až 20 percent svetovej populácie. Jeho príčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tým, že sa spomalí tvorba sĺz, vznikajú nepríjemné pocity, ktoré sprevádza neustále dráždenie oka. To môže viesť až k zápalom a k poškodeniu jeho povrchu. Príčinou býva nielen nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich horšia kvalita. Slzy totiž obsahujú vodu, hlien a olej a tieto tri zložky oko chránia a zvlhčujú.

Môžete aj slziť

Syndróm suchého oka sa prejavuje svrbením, škriabaním alebo pálením oka. Medzi ďalšie symptómy patrí pocit suchosti oka alebo pocit, že sa mihalnice lepia o oko. Niektorí ľudia vidia rozmazane alebo sa im zdá, že v oku majú cudzie teleso. Mnohých paradoxne trápia nadmerne slziace oči, sú svetloplachí alebo ich bolí hlava. Rovnako však týmto ochorením trpia aj ľudia, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom alebo sa pohybujú v prašnom prostredí. Medzi ďalšie príčiny patria dlhé šoférovanie, dlhé čítanie, úrazy oka, nosenie kontaktných šošoviek či stres.

Čo syndróm spôsobuje? Príčin je mnoho. Syndróm napríklad postihuje veľmi často ženy v období menopauzy, môže sa však objaviť v každom veku. Vplyv môžu mať niektoré lieky, dlhodobé používanie očných kvapiek a niektoré ochorenia – cukrovka, zápaly očí, infekcie, alergie či  autoimunitné ochorenia. 

Môže to byť reuma!

K nim patrí aj reuma, pričom jedna z jedna z foriem, takzvaný Sjögrenov syndróm postihuje predovšetkým funkcie slizníc, a teda aj oči, slzné a slinné a žľazy. Výsledkom sú príznaky ako pri syndróme suchého oka, no k príznakom sa potom pridáva i pocit sucha v ústach, ale aj kĺbové, kožné či respiračné prízanky.

Pozor na ochorenia

Lekári preto neradi vidia, ak ľudia riešia pálenie a začervenanie očí iba nákupom umelých sĺz v lekárni. Liečba syndrómu suchého oka sa totiž odvíja od závažnosti ochorenia a od príčin, ktoré ho spôsobujú. Upozorňujú, že je potrebné vyšetriť prípadné celkové ochorenia, ktoré môžu byť príčinou syndrómu suchého oka.

 

Súčasťou liečby je správna hygiena očných viečok. Je dôležité vyhýbať sa stresu, pomáha aj prirodzené zvlhčovanie očí prechádzkami na čerstvom vzduchu, časté vetranie a podstatný je aj dostatočný príjem tekutín.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor