MENU
novinky-a-odbornici

Cukrovka sa hlási aj na nohách. Poznáte tieto príznaky?

Shocked,Young,Woman,Looking,At,Her,Toe,Nails,With,Magnifying
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Cukrovka sa hlási aj na nohách. Poznáte tieto príznaky?

Poznáte všetky príznaky cukrovky? Roky o nej nemusíte ani len tušiť.

Časté močenie, pocit sucha v ústach, opakujúce sa plesňové alebo infekčné ochorenia v močovo-pohlavnej oblasti, ale tiež zhoršenie videnia do diaľky či strata citlivosti alebo pálivý pocit na prstoch dolných končatín môžu naznačovať rozvíjajúcu sa cukrovku.

Ak ste si tieto príznaky všimli na sebe, návštevu lekára neodkladajte. Diabetológ Juraj Gmitrov z krompašskej nemocnice pripomína dôležitosť preventívnej prehliadok.

„Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň," predstavil Gmitrov jeden z najčastejších príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky. K ďalším signálom cukrovky patrí aj pocit slabosti a nevýkonnosť. „Najzávažnejším prejavom je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje až kómou, plytkým zrýchleným dýchaním v dôsledku silného okyslenia organizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a straty tekutín," doplnil.

Epidémia tretieho tisícročia

V rozvinutých krajinách trpí cukrovkou približne 10 % populácie, preto je diabetes považovaný lekármi za epidémiu 21. storočia. „Cukrovka 1. typu je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Veľa ráz sa prejaví po prekonanej infekcii výraznými príznakmi, a to veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním," priblížil diabetológ s tým, že tento typ sa vyskytuje najčastejšie u mladých ľudí.

Cukrovka 2. typu, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, vzniká najmä v dospelosti a trpia ňou prevažne osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Ochorenie sa dlhé roky nemusí vôbec prejaviť. „Zvláštnym typom diabetu je LADA diabetes, teda skrytý autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života," doplnil Gmitrov.

Covid a cukrovka

Počas pandémie nového koronavírusu zaznamenávajú lekári zvýšený výskyt novovzniknutého diabetu, preto nevylučujú príčinnú súvislosť medzi obidvoma pandémiami. „Toto ešte viac zvyšuje zaťaženie zdravotníctva a diabetologických ambulancií. Preto je vhodné predísť vzniku cukrovky a zhoršeniu jej priebehu cestou prevencie COVID-19 očkovaním, a to najmä obéznych jednotlivcov," radí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor