Časté močenie, pocit sucha v ústach, opakujúce sa plesňové alebo infekčné ochorenia v močovo-pohlavnej oblasti, ale tiež zhoršenie videnia do diaľky či strata citlivosti alebo pálivý pocit na prstoch dolných končatín môžu naznačovať rozvíjajúcu sa cukrovku.
Ak ste si tieto príznaky všimli na sebe, návštevu lekára neodkladajte. Diabetológ Juraj Gmitrov z krompašskej nemocnice pripomína dôležitosť preventívnej prehliadok.
„Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň," predstavil Gmitrov jeden z najčastejších príznakov rozvíjajúcej sa cukrovky. K ďalším signálom cukrovky patrí aj pocit slabosti a nevýkonnosť. „Najzávažnejším prejavom je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje až kómou, plytkým zrýchleným dýchaním v dôsledku silného okyslenia organizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a straty tekutín," doplnil.
Epidémia tretieho tisícročia
V rozvinutých krajinách trpí cukrovkou približne 10 % populácie, preto je diabetes považovaný lekármi za epidémiu 21. storočia. „Cukrovka 1. typu je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Veľa ráz sa prejaví po prekonanej infekcii výraznými príznakmi, a to veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním," priblížil diabetológ s tým, že tento typ sa vyskytuje najčastejšie u mladých ľudí.
Cukrovka 2. typu, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, vzniká najmä v dospelosti a trpia ňou prevažne osoby s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Ochorenie sa dlhé roky nemusí vôbec prejaviť. „Zvláštnym typom diabetu je LADA diabetes, teda skrytý autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života," doplnil Gmitrov.
Covid a cukrovka
Počas pandémie nového koronavírusu zaznamenávajú lekári zvýšený výskyt novovzniknutého diabetu, preto nevylučujú príčinnú súvislosť medzi obidvoma pandémiami. „Toto ešte viac zvyšuje zaťaženie zdravotníctva a diabetologických ambulancií. Preto je vhodné predísť vzniku cukrovky a zhoršeniu jej priebehu cestou prevencie COVID-19 očkovaním, a to najmä obéznych jednotlivcov," radí.