MENU
novinky-a-odbornici

Padlo vám niečo do oka? Pomôcť môže obyčajná vec. Čo však, ak nezaberie?

Smietka v oku vám môže narobiť poriadne nepríjemnosti.
Novinky a odborníci

Padlo vám niečo do oka? Pomôcť môže obyčajná vec. Čo však, ak nezaberie?

Dráždi vás obyčajná smietka alebo sa vám niečo zapichlo do rohovky? Kedy už musíte navštíviť očného lekára?

Stačí prejsť po chodníku za veterného počasia a už si šúchate oko, do ktorého vám niečo padlo. Väčšinou stačí na odstránenie smietky intenzívnejšie žmurkanie alebo pošúchanie oka. Viditeľnú mihalnicu sa vám podarí vybrať aj vreckovkou. „Ak je niečo v spojovkovom vaku alebo pod horným viečkom, ide o nepríjemný pocit, ale ak sa cudzie teliesko zapichne do rohovky, oko bolí a reže. Často až tak, že ho nemôžete otvoriť,“ približuje očná lekárka MUDr. Veselína Turanská. „Najčastejšie sa do rohovky zapichne kovové cudzie teliesko pri práci s karbobrúskou. Rohovka je tkanivo s najväčším množstvom nervových zakončení, preto je bolesť taká výrazná.“

Slzenie varuje

Okrem žmurkania či pretierania oka býva účinnou prvou pomocou aj prepláchnutie oka čistou vodou. Ideálne je, ak vám pri tom niekto pomôže, lebo oko budete podvedome zatvárať. Palcom a ukazovákom si roztiahnite viečka. Pomocník vám doň môže liať vodu. Mihalnica, prach či drobný hmyz sa tak posunú spod viečok na viditeľné miesto. Tam ich už môžete vybrať. Ak však pocit cudzieho telesa neustáva a pridá sa k nemu aj slzenie, oko je červené, výrazne reže a je svetloplaché, vyhľadajte očného lekára. „Buď je v oku stále cudzie teliesko, alebo je rohovka poškriabaná. V tom prípade je nutné odborné ošetrenie,“ zdôrazňuje doktorka Turanská.

Ak je niečo v spojovkovom vaku alebo pod horným viečkom, ide o nepríjemný pocit, ale ak sa cudzie teliesko zapichne do rohovky, oko bolí a reže.
MUDr. Veselína Turanská, očná lekárka

Okamžitá úľava?

Oko však môže byť aj po vybratí cudzieho telieska citlivé. „Najviac bolí po vybratí kovového telieska z rohovky, keď vám odznejú anestetiká,“ vysvetľuje očná lekárka. „Na rohovke totiž ostala rana aj po vybratí telieska, vyžaduje si to prehojenie a obnovenie výstelky. Pri správnom hojení sa vám uľaví do 24 hodín po aplikácii antibiotík a gélu.“ Antibiotiká sa podávajú vo forme kvapiek a slúžia ako prevencia pred vznikom prípadnej infekcie. Gél zase urýchli hojenie. Ak cudzie teliesko nepoškodilo rohovku, pocítite úľavu ihneď po jeho odstránení.

Neriskujte jazvu

Nepríjemné pocity v oku nikdy nepodceňujte. Každú smietku treba vybrať. Ak budete ťažkosti ignorovať, oko sa zapáli. „V prípade telieska v rohovke vás bude oko nielen bolieť, ale v dôsledku zápalu rohovky začnete aj horšie vidieť,“ upozorňuje odborníčka. „Rohovka opuchne a stáva sa nepriehľadnou. Objaviť sa môže aj komplikácia vo forme vredu rohovky. Horšie a dlhšie sa hojí a na rohovke môže vzniknúť trvalá jazva. Ak je v centre rohovky, môže natrvalo zhoršiť videnie.“ Podľa doktorky Turanskej je najhoršie nečinne dúfať, že sa to zlepší. Pri akýkoľvek pochybnostiach navštívte očného lekára. Týmto jednoduchým krokom predídete zbytočným komplikáciám.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor