MENU
novinky-a-odbornici

Mávate SUCHO v ústach? Hrozia vám PORIADNE zdravotné komplikácie!

Pri suchu v ústach treba piť aspoň 2l denne.
Novinky a odborníci

Mávate SUCHO v ústach? Hrozia vám PORIADNE zdravotné komplikácie!

Sucho v ústach, xerostómia, je pomerne častý problém, ktorého príčina sa nenájde vždy jednoznačne. No nejde len o nepríjemné pocity, ale aj o zdravotné komplikácie, ktoré sucho v ústach so sebou prináša.

Nepríjemné sucho v ústach sa neraz prejavuje aj ako pálenie jazyka či slizníc. V angličtine majú lekári na túto situáciu pomenovanie „burning mouth syndrome“, čiže syndróm pálenia či horenia v ústach. 

Xerostómia sa prejavuje zvýšeným sklonom ku vzniku a šíreniu infekcií v ústnej dutine a k tvorbe ulcerácií, vredov na ústnej sliznici a jazyku. Ochorenie môže spôsobiť mnohé komplikácie, napríklad zvýšený vznik zubného kameňa a kazu, ranky v ústach, povlak na jazyku, kvasinkové infekcie, popraskané pery. Hrozí tiež znížený príjem potrebných nutrientov, keďže pociťujete ťažkosti pri jedení,“ vypočítava otorinolaryngologička MUDr. Marianna Pillárová z nemocnice v Michalovciach.

Trpia hlavne zuby a sliznice

Nedostatok tvorby slín nie je žiadna banalita. „Najčastejšou komplikáciou je dramaticky zvýšená kazivosť chrupu,“ potvrdzuje slová ORL odborníčky zubný lekár, MUDr. Rudolf Novotný z Košíc. „Jednou z úloh slín je totiž riediť na zubnom povrchu kyseliny, ktoré tam vznikajú účinkom baktérií. Pri xerostómii kyseliny zubného povlaku ostávajú v koncentrovanej forme, deštruujú povrch zuba a vzniká kaz,“ vysvetľuje zubár s tým, že ani bezzubí ľudia to pri nedostatku slín nemajú jednoduché.

Ďalšou komplikáciou je rozvinutie kvasinkových ochorení slizníc ústnej dutiny, hlavne u ľudí s protézami. Navyše, pri znížení slinotoku sa môžu infikovať slinné žľazy, čo sa prejaví ich bolesťou a opuchom. Túto komplikáciu je nutné preliečiť antibiotikami.

Narušené je aj trávenie

Je potrebné si uvedomiť, že sliny zosilňujú schopnosť vnímania chuti a pomáhajú pri jej prenose, chránia chuťové receptory a pomáhajú tiež zľahčiť žuvanie a prehĺtanie potravy. V slinách sa nachádzajú enzýmy, bielkovinové látky, ktoré urýchľujú v organizme niektoré procesy vrátane trávenia. Práve vďaka slinám trávenie začína už v ústach. Pri nedostatku ich tvorby sa ale všetky spomenuté procesy môžu narušiť,“ popisuje ďalšie dôležité funkcie slín docent MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, gastroenterológ z Bratislavy.

Prečo máte málo slín?

Ak vás dlhšie trápi pocit sucha v ústach, páli vás jazyk, máte na ňom povlak, robia sa vám vriedky na slizniciach, trpíte na „kútiky“, máte poruchy vnímania chuti, ťažkosti s prehĺtaním, viac sa vám kazia zuby alebo vám dobre nedrží protéza, poukazuje to na xerostómiu. Príčin zníženej produkcie slín je mnoho a pátranie po nich môže byť dosť zdĺhavé.

Môže ísť o následok momentálneho stavu, teda dehydratáciu či užívanie liekov ako antihistaminiká, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, proti kŕčom, diuretiká, niektoré antidepresíva, lieky na spanie, alebo za tým môže byť kofeín, nikotín či alkohol. Dôvod môže byť aj ochorenie, napríklad niektoré autoimunitné postihnutia či cukrovka. Tiež poškodenia slinných žliaz ako následok ožarovania alebo užívania cytostatík. No a produkcia slín prirodzene klesá vo vyššom veku,“ vypočítava len časť z množstva príčin xerostómie doktor Novotný.

Zubár vám zmeria množstvo slín

Niekedy sa príčina nájde pomerne rýchlo, inokedy môžete absolvovať doslova kolotoč vyšetrení. „Základným kritériom na určenie xerostómie je znížený objem vyprodukovanej sliny. To vie určiť každý zubný lekár vykonaním Škachovho testu, pri ktorom sa meria objem vylučovania kľudovej sliny a objem stimulovanej sliny. Pri posudzovaní poškodenia veľkých slinných žliaz je možné vykonať ich RTG vyšetrenie s nastrieknutou kontrastnou látkou, ktorá žľazy na snímke zviditeľní,“ popisuje doktor Novotný vyšetrenia slinných žliaz, ku ktorým pristupuje pri xerostómii zubný lekár.

Ďalšie možné vyšetrenia

Príčina problému ale môže byť hlbšie a potrebné môžu byť i ďalšie vyšetrenia. „Z fyzikálnych je dôležité starostlivé vyšetrenie tváre, pier, jazyka a ústnej dutiny a detailný opis nálezu. Z laboratórnych vyšetrení sa využíva krvný obraz, základná biochémia vrátane glykémie a parametrov zápalu, HCG pri podozrení na graviditu,“ vraví doktorka Pillárová.

Lekár potrebuje tiež zistiť, aké ochorenia ste prekonali či aké užívate lieky. Nečudujte sa, ak vás pošlú aj na ultrazvukové vyšetrenie úst a slinných žliaz, prípadne MR či CT. „V prípade, že má lekár podozrenie, že za sucho v ústach môžu nádorové ochorenia alebo autoimunitné ochorenia, napríklad Sjögrenov syndróm, spraví biopsiu, čiže odoberie vzorku tkaniva zo slinnej žľazy a odošle ju na mikroskopické vyšetrenie.“

Ústa treba zvlhčovať

Liečba závisí od toho, či sa podarí nájsť príčinu, ktorá vám pocit sucha v ústach vyvoláva. Ak ho spôsobujú lieky, je vhodné ich nahradiť inými. Ak ste dehydrovaní, musíte viac piť. Veľmi často ale neostáva iné, ako používať prípravky na zvlhčenie úst. „Patria sem lieky na predpis, ktoré stimulujú žľazy k produkcii slín, ale i bežné prípravky dostupné v drogérii, napríklad hrozienková masť na popraskané kútiky úst či ústna voda so xylitolom,“ odporúča otorinolaryngologička Marianna Pillárová.

Podľa doktora Kuželu dokážu navodiť úľavu pri suchých ústach tiež výživové doplnky vo forme ústnych sprejov alebo gélov obsahujúce xylitol a lyzozým. „Aby však nedošlo k poškodeniu zubov, je dôležité hľadať prípravky bez cukru a s neutrálnym pH. Kyslé gély síce stimulujú slinné žľazy k produkcii sliny, avšak môžu zhoršiť kazivosť zubov. Preto sú vhodné iba pre nositeľov celkových zubných náhrad,“ spresňuje vhodnosť výberu zubný lekár Novotný.

Nedopusťte, aby vám vznikli  kazy

Keďže zuby nedostatok slín doslova ohrozuje, je v prípade xerostómie naozaj nevyhnutná perfekná ústna hygiena s pravidelnou návštevou dentálnej hygieny aj zubného lekára. „Odporúča sa lokálna remineralizácia zubov koncentrovanými prípravkami na báze fluoridov a vápniku,“ radí doktor Novotný. „Dôležitá je hydratácia organizmu, ideálne je denne vypiť dva litre nesladeného, nekyslého nápoja. Pamätajte, že aj sýtené minerálne vody, hoci nesladené, majú kyslé pH, ktoré je spôsobené prítomnosťou oxidu uhličitého. Ten má na zuby takisto negatívny vplyv. Ideálna je preto voda, nesladené čaje a nesýtené minerálky. U ľudí s protézami je dôležitá pravidelná očista protéz po každom jedle a ich vyberanie z úst počas noci, ako prevencia pred kvasinkovým ochorením slizníc.

Farmaceutická laborantka Katarína Mučková odporúča pri xerostómii:

 • ústne gély, pasty, spreje či ústne vody s obsahom enzýmu xylitolu, lyzozýmu a colostra
 • žuvanie žuvačiek bez obsahu cukru a s obsahom xylitolu, ale v rozumnej miere, inak hrozia tráviace a črevné ťažkosti spojené s hnačkou
 • raz za týždeň vypláchnutie úst ústnymi vodami s obsahom chlórhexidínu, ktorý pôsobí antibakteriálne
 • pastilky s obsahom islandského lišajníka a komplexu kyseliny hyalurónovej a panthenolu
 • kloktanie odvaru repíka lekárskeho, šalvie lekárskej alebo rumančeka kamilkového pre ich antiakteriálny a protizápalový účinok

Čo je Škachov test?

Zisťuje množstvo vylučovaných slín. Test má dve časti, najprv sa stanovení množstvo pokojovej sekrécie sliny, kedy15 minút vypľúvate všetky sliny do pripraveného téglika. Potom sa stanovuje objem stimulovanej sliny. Stimulácia sa vykonáva 10-percentnou kyselinou citrónovou alebo žuvaním parafínovej guľôčky. Pľuvanie slín do téglika trvá tiež 15 minút. Objemy kľudovej a stimulovanej sliny sa porovnajú s tabuľkovými hodnotami a výsledok môže byť asialia, teda chýbajúce vylučovanie slín, xerostómia, čiže znížené vylučovanie slín, prípadne normálna slinná sekrécia alebo ptyalizmus, zvýšené slinenie.

Sjögrenov syndróm

Autoimunitné ochorenie, ktorého prejavom je suchosť očí a úst, niekedy aj s postihnutím kĺbov, kože, alebo tráviacej sústavy. Vyskytuje sa najčastejšie u žien po 55 roku. Pri závažnej xerostómii sa myslí práve na túto diagnózu. Na jej potvrdenie vám odoberú vzorky slinnej žľazy na imunohistochemické vyšetrenie.

Rizikové faktory a príčiny xerostómie

 • vyšší vek, nad 50 rokov
 • ženské pohlavie
 • autoimunitné ochorenia, najmä Sjögrenov syndróm
 • metabolické ochorenia, hlavne cukrovka
 • neurologické ochorenia
 • cysta, nádor či kameň vo vývode slinnej žľazy
 • anémia
 • onkologická terapia
 • zlý pitný režim
 • užívanie liekov – najmä na vysoký krvný tlak, na uvoľnenie upchatého nosa, antidepresív, antihistaminík, nesteroidných antireumatík
 • kofeín, alkohol, fajčenie
 • dýchanie ústami a chrápanie
 • stres, úzkosť, depresia

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor