MENU
zdravy-zivot

8 najväčších ničiteľov srdca a ciev. Táto vec v ruke je číslo 1

Obezita patrí k najväčším ničiteľom srdca.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

8 najväčších ničiteľov srdca a ciev. Táto vec v ruke je číslo 1

Americká stránka LiveScience zrhnula najväčšie rizikové faktory pre srdce podľa vedcov. Stačí napríklad už 5 cigariet denne.

Fajčenie

Podľa Centers for Disease Control and Prevention(CDC) je fajčenie významným rizikovým faktorom a spôsobuje každé štvrté úmrtie na kardiovaskulárne ochorenia, uvádza LiveScience. Podľa CDC aj u ľudí, ktorí vyfajčia menej ako päť cigariet denne, sa môžu začať prejavovať príznaky ochorenia srdca. Nefajčiari môžu byť tiež ohrození, ak sa často zdržiavajú v blízkosti fajčiarov.

Podľa Mayo Clinic prispieva fajčenie k ochoreniu nazývanému ateroskleróza alebo k hromadeniu plakov, tuku a iných látok v stenách tepien. Chemické látky v cigaretách môžu podľa CDC prispievať aj k zápalom tepien, ktoré ďalej obmedzujú prietok krvi.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor