MENU
novinky-a-odbornici

Stopka vysokému cholesterolu: Do stravy zaraďte túto kombináciu, radí lekárka

Všetkým tukom v strave sa nemusíte vyhýbať. Len treba vedieť, ktoré môžete.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Stopka vysokému cholesterolu: Do stravy zaraďte túto kombináciu, radí lekárka

Riziko predčasnej smrti až o 40 percent znížite drobnými zmenami. Stačí málo, no dôslednosti bude treba veľa.

Približne polovicu všetkých úmrtí na Slovensku možno pripísať rizikovým faktorom životosprávy, ako sú nezdravé stravovanie, nízka fyzická aktivita či fajčenie. Ide zhruba o 25-tisíc úmrtí ročne, ktorým by bolo možné predísť, ak by ľudia žili zdravšie.

Ak by ste s vysokým cholesterolom prišli k primárke MUDr. Ivane Soóšovej, dala by vám pár základných rád. „Ak ste obézni, schudnite. Upravte stravu – menej cukrov, tukov, jedzte prevažne rastlinnú stravu, hlavne zeleninu, mäso len párkrát do týždňa, ideálne ryby, biele mäso, z tukov olivový olej, orechy, nie upravované, ale v priro­dzenej forme.“

To však nie je všetko. Čo ešte odporúča odborníčka? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor