MENU
novinky-a-odbornici

Rozbehne štamperlík trávenie? A škodí pitie vody počas jedla?

Veľkonočné hodovanie nemusí prospieť tráveniu.
Novinky a odborníci

Rozbehne štamperlík trávenie? A škodí pitie vody počas jedla?

Počas sviatkov, akými je napríklad aj Veľká noc, občas jeme a pijeme viac, než treba. Čo nám môže uškodiť a čo naopak zlepšiť trávenie?

Spýtali sme sa známeho a skúseného gastroenterológa, docenta MUDr. Ladislava Kuželu, PhD., MPH, čo si myslí o niektorých (zlo)zvykoch súvisiacich so stravovaním.

1. Je nezdravé počas jedla, tesne pred ním či po ňom piť?

Väčšina z nás sa v detstve často stretávala s napomínaním, aby sme počas jedla nepili. A mnohí presne to isté zakazujeme svojim deťom. Zriedené žalúdočné šťavy predsa znamenajú horšie trávenie. Alebo nie?

"Pitie tekutín, či už pred alebo počas jedla, je naopak potrebné, nakoľko tekutiny majú svoju významnú úlohu v tráviacom procese. Dokáže dokonca regulovať chuť do jedla, pôsobiť preventívne pri prejedaní a podporiť chudnutie. Samozrejme, pri pití nízkokalorických tekutín," prekvapí možno viacerých gastroenterológ.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor