MENU
Poradňa zdravia

Napína ma aj po vypití vlažnej vody. Je to reflux?

Nikdy som nemala problémy s trávením. Zjem aj klince, ako sa hovorí. Teraz ma každé ráno ma napína už po vypití vlažnej vody nalačno. Je to reflux, záha?

Gastroezofágová refluxová choroba je ochorenie pažeráka, môže ju spôsobiť zápal, vred, zúženie pažeráka alebo až zhubný nádor. Príčin je veľa. Preto je dobré diagnostikovať ju a včas liečiť. Najčastejším príznakom je pálenie záhy, pocit návratu kyslého alebo horkého obsahu, niekedy až do úst, najmä po jedle, často v ľahu, občas aj v noci. Tomuto príznaku hovoríme gastroezofageálny reflux. Môže byť kyslý, zásaditý alebo zmiešaný, podľa toho, aká zložka prevažuje v žalúdkovom obsahu. Niekedy sa pridá bolestivé prehĺtanie či bolesti nad žalúdkom. Diagnostika je pomerne rýchla vďaka endoskopickému vyšetreniu - gastrofibroskopii.

V liečbe je dôležitá diéta a režimové opatrenia. Medikamentózna liečba sa riadi štádiom choroby a jej príznakmi. Lekár vám môže predpísať lieky na zníženie kyslosti žalúdkového obsahu, teda klasické antacidá alebo s alginátom, a lieky znižujúce tvorbu žalúdkovej kyseliny. Prognóza je v počiatočných štádiách choroby dobrá. Ani posledné štádium, keď je už prítomné zúženie pažeráka, samo o sebe neskracuje život, len ho môže znepríjemniť. Cieľom liečby a pravidelného endoskopického sledovania je predchádzať tomu, aby štádium choroby pokročilo.

doktor

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku

Video