MENU
novinky-a-odbornici

Obezitologička: Ideálne a zdravé je chudnúť 10 až 12 kíl za rok

Doktorka Penesová dohliadala aj na chudnutie extrémne obéznych účastníkov televíznej šou.
Novinky a odborníci

Obezitologička: Ideálne a zdravé je chudnúť 10 až 12 kíl za rok

Odborníčka na obezitu a výživu, ktorá dohliadala na chudnutie účastníkov šou Extrémne premeny, MUDr. Adela Penesová, PhD. tvrdí, že zhodením kíl sa môžete zbaviť väčšiny chorôb, ktoré vás trápia.

Viete, koľko máme na Slovensku obéznych ľudí?

Ak zoberieme do úvahy aj nadváhu, tak máme okolo 63 percent dospelých s nadváhou či obezitou, teda takmer dve tretiny. Extrémne obéznych môže byť jedno až šesť percent. Nadváhu alebo obezitu má aj takmer 30 percent detí.

Existuje predispozícia na obezitu, že niekto priberá aj z jedál, z ktorých iní netlstnú?

Predispozíciu k obezite môžete mať, ale aj keby niekto mal šesť rizikových génov, tak jeho BMI stúpne len o 2. No matematika nepustí a ak je príjem a výdaj energie v rovnováha, telesná hmotnosť je stabilizovaná. Aj fyzikálny zákon zachovania energie stále platí - ak energiu zjem, tak sa nemôže „vypariť“, uloží sa do tuku.

Nadváha sa spája s množstvom chorôb. Pomôže, ak sa zbavíme kíl?

Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 percent svojej telesnej hmotnosti. Desaťpercentná redukcia hmotnosti znamené zlepšenie glykémií, cholesterolu a o 10 mmHg klesne aj tlak krvi. A ak sa podarí obéznemu pacientovi s cukrovkou schudnúť 20 kilogramov, môže sa dokonca dostať do remisie cukrovky a nemusí brať lieky, dokonca sa mu upraví aj krvný tlak, hladina cholesterolu aj astma a teda nemusí užívať žiadne lieky!

Ako na to? Stačí si svojpomocne obmedziť príjem kalórií?

Tri štvrtiny úspechu je zdravá strava s redukovanými kalóriami a pohyb. Áno, stačí svojpomocne obmedziť príjem kalórií, ideálne o tretinu. No veľmi často treba upraviť aj zloženie stravy - vynechať sladené nápoje, alkohol, obmedziť nasýtené tuky, jednoduché cukry, pridať do jedálnička celozrnné potraviny, denne 30 gramov vlákniny, pol kila zeleniny a ovocia, oriešky v primeranom množstve a obmedziť solenie. Odborné vypracovanie skladby jedálneho lístka príde na rad ak sa nedarí, alebo chcete mať istotu, že nielen schudneme, ale nebudú nám chýbať žiadne dôležité živiny. Treba sa však obrátiť na odborníka, nie len niekoho s certifikátom... Žiaľ, na Slovensku nemáme nastavený systém tak, aby živnosť nutričného terapeuta bola viazaná na vzdelanie. Preto radia mnohí pseudoodborníci, ktorí môžu narobiť viac škody ako osohu.

Spomínali ste veľa ovocia a zeleniny. Je vhodné popíjať smoothie?

Kokteily a smoothie na chudnutie neodporúčam, a už vôbec nie diabetikom. Sedem percent energie pokojového metabolizmu vydáte na samotné spracovanie potravy, teda aj na jej požutie a natrávenie. Ak potraviny rozmixujete, tento krok obídete. Navyše, tekutina pretečie žalúdkom rovno do dvanástnika, kde sa živiny ako sacharidy okamžite vstrebávajú!

Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 percent svojej telesnej hmotnosti.Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 percent svojej telesnej hmotnosti.
Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 percent svojej telesnej hmotnosti.
Zdroj: TV Markíza

Ak sa obézny človek vrhne na fyzickú aktivitu, nemôže si ublížiť?

Môže. Prvé, čo radíme, je začať chodiť a postupne navyšovať počet krokov na deň, na minimálne 10 tisíc. S týmto problém nebýva. No ak ideme na cviky, obvykle málokto vie, ako ich správne vykonať. Veď aj to, ako správne urobiť drep či klik, treba vedieť. Na začiatok je preto dobré robiť to pod dohľadom odborníka. Ten tiež dohliadne, aby ste si to neuľahčovali a rýchlo neprestali.

Čo si myslíte o bariatrických operáciach na zmenšenie žalúdka?

Sú veľmi účinné ale, žiaľ, naše zdravotné poisťovne ešte nepochopili, že je to aj ekonomické. Ako som spomínala, schudnutí pacienti môžu vysadiť väčšinu liekov. Kým v ČR sa robí ročne okolo 1900 takýchto operácií, na Slovensku maximálne 200, to je pätina z potrebného množstva. Pritom je to lege artis, indikovaná liečba napríklad u včasných štádií cukrovky. Pre samoplatcu to znamená 5000 až 7000 eur. Pritom finančná návratnosť takejto operácie je dva roky. O tom, ako sa pacient cíti, ani nehovorím. Je to kvalitatívne iný, plnohodnotnejší život. To je na nezaplatenie.

Veda tak rýchlo napreduje. Už existujú účinné tabletky na chudnutie?

Existujú štyri skupiny liekov schválených ako antiobezitiká, no je to spojené s nie práve najpríjemnejšími vedľajšími účinkami, ako sú hnačka, pocit na vracanie a podobne. Navyše, efekt je len dočasný a relatívne malý, maximálne šesť až osem kíl, čo pri extrémnej obezite rozhodne nestačí. Takže ak chcete zhodiť, neostáva iné ako menej jesť a oveľa viac sa hýbať.

Oplatí sa pri chudnutí obrátiť na psychológa?

Čím vyšší stupeň obezity, tým je pomoc psychológa kľúčovejšia. Veľa pacientov má psychogénne, stresovo podmienené jedenie, syndróm záchvatovitého prejedania a podobne. Porúch príjmu potravy je zväčša viac a treba to riešiť aj liečiť. Mnohí obézni si prešli ťažkými životnými obdobiami ako smrť rodiča, postihnuté dieťa, neúplná rodina, týranie psychické či fyzické, dokonca aj sexuálne obťažovanie. To sú všetko problémy, ktoré „zajedajú“. U obéznych pacientov sa častejšie vyskytuje depresia a úzkosť, sociálna fóbia, ktoré môžu byť počiatkom i následkom a vzniká tak bludný kruh.

Je zbavenie sa obezity doživotná zmena životného štýlu?

Samozrejme, inak to nebude fungovať. Ideálne a zdravé je chudnúť 10 až 12 kíl za rok. Nemôžete očakávať, že tuk čo si našporíte za 20 rokov dáte dolu za pár mesiacov. V Extrémnych premenách naši pacienti chudnú rýchlejšie, ale väčšina z nich sú relatívne mladí ľudia a všetko ide pod lekárskym dohľadom. Vtedy je redukcia 30 až 50 kíl za rok možná a reálna. Obnáša to však dodržiavanie jedálnička a dva fázové tréningy denne!

Choroby z obezity

Obezita je choroba s diagnostickým kódom E66 a je rizikovým faktorom mnohých ďalších ochorení. Sú to najmä srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2. typu, rakovina hrubého čreva a konečníka, pankreasu, žlčníka, pečene, prsníka u žien po menopauze a ďalšie, ďalej ochorenia dýchacieho systému ako je astma, ochorenia tráviaceho traktu ako stukovatenie pečene či ochorenie žlčníka a žlčových ciest, tiež ochorenia pohybového aparátu - chrbtice a kĺbov, obezita je zodpovedná aj za riziko neplodnosti u oboch pohlaví, znamená vyššie riziko tehotenskej cukrovky, preeklampsie, predčasného pôrodu. Súvisí s poruchami funkcie imunitného systému, čo sa ukazuje aj počas COVID-19, kedy sú obézni pacienti rizikoví a majú horší priebeh ochorenia

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia