MENU
zdravy-zivot

Zápach z úst ako tichý signál, že trpí TENTO orgán. Čo pomôže?

Trápi vás zápach z úst? Ako sa ho zbaviť?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zápach z úst ako tichý signál, že trpí TENTO orgán. Čo pomôže?

Problém, ktorý je neviditeľný, ale určite nie zanedbateľný. Veľa ľudí o ňom možno nemalo ani tušenie, ale práve nosenie rúšok a respirátorov im ho odhalilo v plnej sile.

Stáva sa vám často, že sa od vás ľudia odťahujú kvôli silnému zápachu z úst? Takáto situácia určite nie je nikomu príjemná.

Cesnakový či cibuľový zápach z úst po výdatnom jedle nie je nič neobvyklé. Ide o dočasný problém a môžete ho celkom jednoducho vyriešiť tým, že sa nabudúce budete takýmto pokrmom vyhýbať. To isté platí aj pre ranný zápach z úst, ktorého sa zbavíte pomocou zubnej kefky, pasty a ústnej vody.

Na vine zápachu z úst môže byť zlá ústna hygiena alebo konzumácia výrazne aromatických pokrmov. Ak sa však zápach z úst objavuje bez zjavnej príčiny a pretrváva aj po vyčistení zubov, mohlo by ísť aj o závažné zdravotné komplikácie. Problém, ktorý sa nazýva halitóza alebo chronický zápach z úst, navyše nemožno vyriešiť mentolovou žuvačkou ani pomocou správnej ústnej hygieny.

Zápal

Nedostatočná ústna hygiena a nesprávne čistenie zubov môžu viesť k rozvoju zápalu ďasien, ktorý sprevádza aj celý rad nepríjemných príznakov. Ide napríklad o zmenu chuťového vnímania, krvácania, ale aj o kovovú pachuť v ústach a kovový zápach z úst. Ten sa môže objaviť aj u ľudí, ktorých trápi pálenie záhy.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor