MENU
zdravy-zivot

Jazyk o vás prezradí viac ako si myslíte! TAKTO sa hlási rakovina

Jazyk s
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Jazyk o vás prezradí viac ako si myslíte! TAKTO sa hlási rakovina

Jazyk je akýmsi zrkadlom, ktoré odráža stav vášho tela. Z jeho vzhľadu je možné rozpoznať veľa vecí – nevhodný jedálny lístok, nedostatok vitamínov aj neodhalené choroby.

Zatiaľ čo pleť alebo zuby si prezeráme denne, na jazyk tak trochu zabúdame. Pravdepodobne si ho jeho stav všimnete, len keď pri bolesti hrdla skúmate v zrkadle začervenané mandle. Jazyk je ale brána do vášho tela a súčasť tráviaceho systému. Každá nerovnováha alebo začínajúce ochorenie sa na ňom prejaví.

Čo o vás prezradí? 

Najnápadnejší ukazovateľ je predovšetkým jeho farba, sila povlaku a taktiež ryhovanie.

  • Tmavočervený jazyk napríklad znamená, že telo bojuje s infekciou. Často sprevádza zvýšenú teplotu.
  • Škvrnitý jazyk, na ktorom sa striedajú biele a začervenané miesta, ukazuje na výskyt kvasiniek v tele.
  • Jasne červený, lesklý, akoby nalakovaný jazyk je obrazom nedostatku železa a zinku.
  • Silný biely povlak vás usvedčuje z toho, že si často doprajete sladkosti, korenené a nezdravé jedlá.
  • Šedohnedá vrstva je typická pre fajčiarov.
  • Ak je spodná strana jazyka modrastá, s vystúpenými rozšírenými žilami, je načase navštíviť kardiológa.

Ako sa hlási rakovina? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor