MENU
zdravy-zivot

Rakovina z neškodného lipómu? Je to možné, i keď zriedkavé, vraví chirurg

Tuková hrčka sa zväčša objavuje medzi kĺbmi, no ukryť sa môže aj pod svaly.

Súvisiace témy

Zdravý život

Rakovina z neškodného lipómu? Je to možné, i keď zriedkavé, vraví chirurg

Nie každý tuk sa lepí na boky. Ak ste „pribrali“ medzi svalmi, môže to bolieť.

Objaví sa z ničoho nič, alebo na seba upozorňuje postupne stupňujúcou sa bolesťou. Pod kožou pripomína tvrdú hrčku prevaľujúcu sa medzi kosťami a môže vás poriadne vyľakať. Najmä ak sa vyduje von. Pravdepodobne ide o tukové útvary nazývané lipómy. 

Lipóm je nezhubný tumor vychádzajúci z tukového tkaniva. Zvyčajne vzniká v podkožnom tukovom tkanive. Patrí medzi nádory mezenchýmu, teda zárodočného tkaniva. Podľa vzťahu lipómu k svalu hovoríme o lipómoch intramuskulárnych - rastú v jednom svale a intermuskulárnych - rastú medzi svalmi. Gastrointestinálne lipómy vyrastajú zo submukózy – podslizničnej vrstvy tenkého a hrubého čreva. Lipómy môžu vznikať i v hlbších štruktúrach, napríklad v priečne pruhovanom svalstve,” objasňuje chirurg MUDr. Marek Štefánik.

Veľké až 25 centimetrov

Lipómy mávajú zvyčajne dva až štyri centimetre, nie zriedka sú aj značne väčšie. „Môžu dosahovať až 25 centimetrov. Najmä tie hlbšie uložené dlhodobo unikajú pacientovej pozornosti a objaví ich až neskôr,” prekvapuje lekár. Často sa stáva, že o rastúcom lipóme v tele netušíte, kým sa neohlásia výraznejšie.

Lipómy málokedy spôsobujú bolesť a väčšina ľudí nemá žiadne príznaky. Avšak človek môže cítiť miernu bolesť, ak lipóm tlačí na nervy alebo cezeň idú krvné cievy. Lipóm tuk neuvoľňuje, takže ani pri chudnutí a strate tukovej vrstvy sa výrazne nezmenšuje,” hovorí lekár z chirurgickej ambulancie. O čo presne pod kožou ide, možno odhaliť len na základe vyšetrenia. „Vo väčšine prípadov lekári diagnostikujú lipóm jednoduchým fyzickým vyšetrením. Ak je veľký alebo bolestivý, lekár môže nariadiť test na zistenie, či nie je rakovinový. Testy môžu zahŕňať biopsiu, počítačovú tomografiu (CT) alebo zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI),” dodáva odborník.

Udreli ste sa?

Príčina vzniku lipómov nie je úplne jasná. „Najčastejšie sa vytvára u mužov, najviac medzi štyridsiatym a šesťdesiatym rokom života. Obvykle sa častejšie tvoria u pacientov s obezitou. Mechanizmus vzniku lipómu nie je celkom zrejmý. Uvažuje sa o traumatickom podklade, prípadne pôsobení dlhodobého tlaku či dráždenia oblasti, kde lipóm vznikne,” hovorí chirurg.

Dlhodobý tlak môže tak tvoriť trebárs aj zlé držanie tela, ktoré neriešite. A príznaky nemusia končiť v oblasti chrbtice.  „V prípade, že je lipóm dostatočne veľký a príde k útlaku v oblasti nervov, môže spôsobiť bolestivé vnemy, prípadne ovplyvňovať citlivosť končatín,” objasňuje Marek Štefánik.

Je to lipóm alebo sa báť?

Lipóm je pomaly rastúca tuková hrčka, ktorá sa najčastejšie nachádza medzi pokožkou a podkladovou svalovou vrstvou. Niektorí ľudia majú viac ako jeden lipóm. Lipómy sa môžu vyskytovať kdekoľvek v tele. Spravidla na krku, ramenách, chrbte, bruchu, rukách a stehnách. Ľahko sa pohybujú pod miernym tlakov prstov. Majú tendenciu sa vyskytovať v rodinách, takže pri vzniku zohráva rolu aj genetika.

Ako zistíte, či sa hrčky obávať? „Lipóm je takmer vždy benígny, to znamená, že nie je rakovinový. Existuje veľmi malá šanca, že hrudka pripomínajúca lipóm môže byť skutočne forma rakoviny nazývanej liposarkóm. Liposarkómy sú nádory v tukových tkanivách, rýchlo rastú, nepohybujú sa pod kožou a sú zvyčajne bolestivé. Taký by mal vyšetriť lekár biopsiou,” objasňuje chirurg Marek Štefánik.

Treba ho vybrať?

Ak vám lipóm nespôsobuje subjektívne ťažkosti, je neškodný a netreba s ním nič robiť. „V mnohých prípadoch sa lipóm nemusí liečiť. Namiesto toho lekár môže odporučiť jeho pravidelné sledovanie. Ak však lipóm človeka obťažuje, je bolestivý alebo rastie, je potrebné jeho odstránenie,” odporúča doktor Štefánik. Zákrok nebýva komplikovaný, vykonáva sa v rámci jednodňovej chirurgie. „Lipómy sú zvyčajne samostatné, to znamená, že nezasahujú do okolitého tkaniva. Preto je možné urobiť malý rez v koži a lipóm buď vytlačiť, alebo použiť liposukciu,” uzatvára lekár.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor