MENU
zdravy-zivot

Schudnite podľa vášho veku, a pokojne i bez fitka. Čo treba jesť a ako sa hýbať?

Najlepšie je udržiavať si štíhlu postavu priebežne.
Zdravý život

Schudnite podľa vášho veku, a pokojne i bez fitka. Čo treba jesť a ako sa hýbať?

V každom veku telo spaľuje prijatú energiu trochu inak. Ak chcete účinne chudnúť, mali by ste stravu aj pohyb prispôsobiť tomu, koľko máte rokov.

Chudnutie či udržanie si štíhlej postavy v mladšom veku môže byť o niečo jednoduchšie, no ani po 50-tke sa nemusíte zmieriť s kilami navyše. Dôležité je, aby ste sa riadili odporúčaniami pre váš vek, teda aby ste sa hoci v 40-tke nesnažili chudnúť podľa návodu určeného pre tínedžerku a podobne.

20 až 30 rokov

V tomto veku je ešte metabolizmus rýchly a kalórie spaľujete veľmi dobre. Ak máte primeranú postavu, netreba jedálniček nijako meniť, no vaša strava by mala byť pestrá, s dostatkom ovocia a zeleniny.

 

Dokonca ani s cvičením si nemusíte extra lámať hlavu a nejako ho preháňať. Ľahšia aktivita raz či 2x do týždňa udrží vašu postavu v optime. Možno sa v tomto veku rozhodnete pre materstvo a pár kíl naberiete. Ak ale nebudete v tehotenstve jesť za dvoch, kilá pôjdu rýchlo dolu. Jednoducho, tento vek spaľuje ako treba a pri zdravom životnom štýle ešte nebudete mať dôvod chudnúť. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia