MENU
zdravy-zivot

Rakovinu prsníka si všimnete neskoro. Túto vec stačí spraviť raz za čas, aby ste sa jej vyhli

Nezanedbávajte preventívne prehliadky, zachráni vám to život.
Zdravý život

Rakovinu prsníka si všimnete neskoro. Túto vec stačí spraviť raz za čas, aby ste sa jej vyhli

Nezanedbávajte zdravý životný štýl, dostatok spánku a ..... Čo ešte vám pomôže zachrániť život?

Kým sa neobjaví hrčka, o rakovine prsníka nemusíte tušiť. Hrčka však môže často znemanať už pokročilé štádium. Okrem zdravej životosprávy, vyhýbania sa stresu a samovyšetrenia je ideálne robiť ešte jednu vec. Nezaberie veľa času, no môže vám zachrániť život. 

Tretina je v neskorom štádiu

Na Slovensku každoročne pribudne okolo 3000 prípadov rakoviny prsníka. Asi tretina z nich už v neskorých štádiách. Ani počas vážnej epidemickej situácie by ženy nemali zabúdať na prevenciu rakoviny prsníka. Upozornil na to aj 4. ročník projektu Beh pre zdravé prsia. Čo preto treba urobiť?

Každá žena na Slovensku od 50 do 69 rokov má nárok absolvovať raz za dva roky bezplatné skríningové mamografické vyšetrenie. Ženám so zvýšeným rizikom výskytu rakoviny prsníka sa odporúča absolvovať vyšetrenie každý rok. „Cieľom skríningu je predĺžiť život žien vplyvom liečby pri zistených včasných štádiách ochorenia, znížiť úmrtnosť a zlepšiť kvalitu života," vysvetlila Mária Rečková, lekárka a riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

Pripomenula, že minulý rok sa na mamografickom skríningu zúčastnilo takmer 39.000 žien. U 310 z nich sa zistilo a následne hneď liečilo onkologické ochorenie, zväčša vo včasnom štádiu bez metastáz. „Mnohé z týchto žien si účasťou na skríningu zachránili život a zdravie," poukázala Rečková.

Nad 40 rokov

Ak by každá žena staršia ako 40 rokov využívala možnosť bezplatných preventívnych mamografických prehliadok raz za dva roky, ročne by vďaka včasnému záchytu rakoviny prsníka mohlo byť zachránených až 300 žien. „Mamografia dokáže odhaliť ochorenie už v štádiu o tri až päť rokov skôr, než by ložisko odhalilo samovyšetrenie alebo gynekológ," vysvetlila Alena Kállayová, lekárka, predsedníčka Ružovej stužky n. f. a zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS.

Nezabudnite, že na bezplatnú prevenciu máte nárok aj pred 40. narodeninami. Každé dva roky vám poisťovňa preplatí ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor