MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cýst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Pokiaľ sa nezväčšujú, nemusia robiť problémy. Keď však začnú tlačiť, alebo prasknú a vy pocítite bolesť, utekajte ku gynekológovi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cýst na vaječníkoch vás môže zmiasť

Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte.

Cysty na vaječníkoch dokážu vystrašiť. A hoci sú jedným z najčastejším problémom žien v plodnom veku, v mnohých prípadoch zaniknú skôr, než si ich prítomnosť stihnete uvedomiť. Existujú však cysty, ktoré o sebe dajú vedieť. Ich príznaky sa však často zamieňajú s inými gynekologickými problémami, a to dokonca s PMS. Ak však bolesť neprechádza alebo sa objavia ďalšie príznaky typické pre toto gynekologické ochorenie, okamžite vyhľadajte lekára.

Nevinný vačok

Väčšina cýst na vaječníkoch sa tvorí ako súčasť normálneho menštruačného cyklu. Tie sú známe ako ovariálne cysty. Zväčša sú neškodné, zriedkavo môžu spôsobiť bolesť, no často zmiznú samé od seba v priebehu dvoch až troch menštruačných cyklov. Cysta je vlastne dutina, akýsi vačok vo vnútri alebo na povrchu vaječníka a je naplnený tekutinou. Pokiaľ je malý, nemusí robiť problémy. Ak však rastie, tlačí alebo praskne, môže spôsobiť vážne ťažkosti. Niekedy si tieto útvary ženy zamieňajú s myónmi, čo sú nezhubné nádory na maternici, ktoré sú však tvorené bunkami hladkých svalov.  

Aké príznaky prezradia cysty na vaječníkoch ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor