Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Museli mu skrátiť scenár: Prvé signály demencie Bruca Willisa sú nenápadné

Herec Bruce Willis ešte pred chorobou.

Zdroj: Getty Images

Reklama
profile_avatar

Redakcia

Primárna progresívna afázia priviedla Bruca Willisa (70) do mimoriadne ťažkej situácie, no silná podpora jeho najbližších mu dáva nádej na zvládnutie tejto výzvy.

Keď rodina Bruca Willisa, ikonického herca známeho z filmov ako „Pulp Fiction“ a „Die Hard“, oznámila, že sa sťahuje z hereckej kariéry, jeho fanúšikovia ostali zaskočení. Akčný hrdina mal iba 67 rokov, na pohľad zdravý ako buk, málokto by čakal, že ho môžu trápiť zdravotné problémy.

Rodina najprv oznámila, že trpí afáziou. Afázia ako taká v skutočnosti nie je samostatné ochorenie, ale príznak. Znamená obmedzenú schopnosť komunikovať a často sa rozvíja u jednotlivcov po mŕtvici alebo iných poškodeniach mozgu.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si zlepšiť pamäť a vyhnúť sa Alzheimerovej chorobe?

    Príznaky afázie: Strata reči je postupná

    Brucovi však diagnostikovali primárnu progresívnu afáziu (PPA), čo je typ frontotemporálnej demencie, o ktorej médiá hovorili neskôr. S týmto neurodegeneratívnym ochorením človek nestráca reč náhle, ale často veľmi postupne a nenápadne. Najprv vám začnú vypadávať slová, máte problém zložiť vetu, sem tam so skloňovaním, časom nerozumiete, čo od vás niekto chce. Všetko sú to však prejavy, s ktorými sa z času na čas stretne každý a preto sa im nepripisuje dostatočná vážnosť.

    Diagnóza Bruca Willisa svet šokovala, no dnes vychádzajú na povrch informácie o tom, že bezprostredné okolie umelca a jeho spolupracovníci čosi tušili oveľa dávnejšie pred potvrdením diagnózy. Veľkým výzvam zvládať filmovú kariéru čelil už pri natáčaní filmu „Out of Death“ v júni 2020. Ako informuje Los Angeles Times, v tom čase režisér Mike Burns, režisér snímky, urgentne naliehal na zosekanie Willisových scén a skrátenie jeho dialógov na sotva niekoľko strán.

    Hercovu degradáciu pamäte ale aj schopnosti chápať texty, ktoré sa mal učiť, si všimol nielen režisér, ale aj jeho kolegovia. Zdravotný stav ho ovplyvňoval čoraz viac, čo sa nezadržateľne odrážalo na jeho výkonnosti a schopnosti plniť úlohy na pľaci.

    Zdroj: Shutterstock

    Väčšina divákov si Bruca Willisa pamätá najmä ako Johna McClanea vo filme Smrtonosná pasca.

    Rodina za Bruceom

    Bez schopnosti vyjadrovať sa a komunikovať pacienti prežívajú obrovskú frustráciu a psychické ťažkosti. To na vlastnej koži pociťuje nielen Bruce Willis, ale aj milióny ľudí po celom svete, ktorí niektorou formou demencie trpia tiež.

    Vzhľadom na to, že ochorenie sa nedá vyliečiť, iba liečiť, spomaliť jeho napredovanie a zmierňovať typické príznaky, kľúčový význam má čas, trpezlivosť a obrovská podpora zo strany rodiny. Maximálnym úsilím v starostlivosti o milovaného otca, partnera a priateľa hercovi najbližší - tri dcéry, terajšia i bývalá manželka Demi Moore, rozhodne nešetria.

    Ich prioritou je zabezpečiť, aby sa cítil milovaný a podporovaný. Práve plne funkčné rodinné prostredie je veľkou výzvou, ak do rodiny zasiahne ochorenie, ktoré dopadá nielen na plecia samotného pacienta ale aj blízkych.

    Bruce a Demi Moore, jeho bývalá manželka, aktuálne ocenená za najlepší výkon v jej poslednom filme The Substance, sú ukážkový príklad toho, ako rodina nemusí zaniknúť ani po rozvode. Podľa Variety, na ktorú odkazuje Independent.co.uk, Moore navštevuje Willisa každý týždeň a robí všetko pre to, aby jeho manželka Emma Heming Willisová a ich deti cítili podporu.

    Dúfam, že je pre ostatných povzbudivé vidieť, že existuje aj iný spôsob, ako veci robiť. Existuje život po rozvode. Vždy budeme rodina, len v inej podobe," povedala ocenená herečka pre Independent.co.uk s dôvetkom, že robiť niečo potrebné pre ľudí, ktorých miluje, pre ňu nikdy nebola otázka.

    Rodinná pohoda, dobré vzťahy a opatera majú pritom významný dopad na to, ako pacient so život ohrozujúcou diagnózou, ako je primárna progresívna afázia, prekonáva svoje ťažkosti. Aj podľa odborníkov proaktívny prístup k starostlivosti o Willisa zo strany blízkych je podstatnou súčasťou liečby a môže zlepšiť jeho vyhliadky do budúcna.

    Počuli ste už náš podcast?

    Vyberáme pre vás niečo PLUS