MENU
novinky-a-odbornici

Zdrvujúca diagnóza Bruce Willisa. Akčnému hrdinovi niet pomoci

Bruce Willis v roku 2012.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Zdrvujúca diagnóza Bruce Willisa. Akčnému hrdinovi niet pomoci

Potvrdená diagnóza známeho amerického herca láme srdce. A to všetkým, ktorí ho poznali z akčných filmov, plných špecifického humoru. Jeho známe „do prdele, do prdele!“ teraz vyznieva doslova ako volanie o pomoc.

Rodina Brucea Williasa na sociálnej sieti odhalila, čo sa to vlastne s ich otcom, manželom a priateľom deje. Manželka Emma Heming Willis, bývalá manželka Demi Moore, s ktorou udržujú dobré vzťahy, dcéry Rumer, Scout a Tallulah, sa konečne od lekárov dozvedeli presnú diagnózu.

Willisovi na jar 2022 diagnostikovali afáziu, ktorá spôsobuje ťažkosti s rečou. Jeho ťažkosti však pokročili a doktori dokázali presnejšie špecifikovať jeho zdravotné problémy. Diagnóza znie frontotemporálna demencia.

Ako píše BBC, je to najčastejšia forma demencie u ľudí mladších ako 60 rokov. „Dnes neexistujú žiadne spôsoby liečby tejto choroby, čo je realita, ktorá sa, ako dúfame, môže v nasledujúcich rokoch zmeniť,“ píše sa vo vyhlásení rodiny, ktorá verí, že pozornosť médií by mohla pomôcť v napredovaní objasnenia tejto choroby, pretože si vyžaduje omnoho viac povedomia a výskumu.

Bruce Willis ukončil vlani svoju hereckú kariéru. Jeho rodina vtedy uviedla, že „afázia ovplyvňuje jeho kognitívne schopnosti.“

Akčný hrdina stíchol

Bruce Willis sa stal známym v 80-tych rokoch ako akčný hrdina, ktorý zachraňuje svet vo filmovej sérii Smrtonosná pasca. Na konte má desiatky filmov ako Smrť jej pristane, Pulp Fiction, 12 opíc, Piaty element, Armagedon, Šiesty zmysel, Môj sused zabijak, Nabiť a zabiť, Náhradníci, Podraz či Red.

„Bruce vždy veril v používanie svojho hlasu vo svete na pomoc druhým a na zvyšovanie povedomia o dôležitých otázkach, a to verejne aj súkromne. Nachádzal vždy radosť zo života - a pomáhal všetkým, ktorých poznal, aby robili to isté,“ uvádza sa vo vyhlásení rodiny.

„Boli sme dojatí láskou, ktorú ste všetci zdieľali s naším drahým manželom, otcom a priateľom počas tohto ťažkého obdobia. Váš neustály súcit, pochopenie a úcta nám umožnia pomôcť Bruceovi žiť čo najplnohodnotnejší život,“ dodala rodina.

Čo je frontotemporálna demencia sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor