MENU
zdravy-zivot

Aby neopuchlo rameno! Super TRIK od lekárky, vyskúšajte tesne pred očkovaním

Opuchu a bolesti ramena dokáže zabrániť šikovný trik tesne pred očkovaním.
Zdravý život

Aby neopuchlo rameno! Super TRIK od lekárky, vyskúšajte tesne pred očkovaním

Takzvané „covidové" rameno vás zriedkavo vás začne bolieť aj vyše týždňa po očkovaní. Poznáme trik, ako opuchu úplne predísť!

Napuchlo vám po vakcíne bolestivo rameno? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je lokálna reakcia okrem únavy, horúčky, bolesti hlavy a tela, zimnice, nevoľnosti či hnačky najbežnejší vedľajší účinok očkovania proti covidu-19. Už menej bežné je, ak vám rameno navrie až po týždni či ešte neskôr po vpichu a súvis s očkovaním vám už nemusí byť taký zrejmý. Zo štúdie na základe klinických skúšok mRNA vakcín vyplynulo, že zatiaľ čo okamžité reakcie na mieste vpichu potrápili z vyše 30 tisíc účastníkov niečo nad 84% zaočkovaných po prvej dávke, oneskorené reakcie s nástupom ôsmy deň alebo neskôr sa týkajú len zlomku – ani nie percenta ľudí po prvej dávke a 0,2% po druhej, píšu odborníci z Massachusetts General Hospital v Bostone. Prečo sa tak deje, zatiaľ nie je úplne jasné.

12 dní

Na tento fenomén, ktorému prischol názov „covidové rameno“ sa pozreli vedci vo viacerých štúdiách. Beker´s Hospital Review hodnotí jednu z nich, dôležitú, hoci maličkú. Z pozorovania 16 sledovaných vysvitlo, že nikomu nevznikla lokálna reakcia bezprostredne po očkovaní ale v rozmedzí dvoch až 12 dní a na lokálne reakcie sú náchylnejšie ženy. To však môže byť i tým, že častejšie hlásia vedľajšie účinky lekárom ako muži. Rameno „cítili“ približne päť dní, no s maximom až 21 dní. Ukázalo sa, že ak mali reakciu po prvej dávke, vyskytla sa aj pri druhej. Zaujímavé je, že tieto vedľajšie účinky sa pozorovali len pri očkovaní vakcínou od spoločnosti Moderna, nie Pfizer. Dôležité však je, že opuch, ani ten oneskorený sa nespájal so závažným zdravotným stavom.

„Typický ‚covid arm‘ vzniká krátko po očkovaní proti covid-19, no môže sa vyskytnúť aj s väčším časovým odstupom. Sprevádza ho opuch, bolestivosť, prípadne začervenanie či svrbenie. Opuchnúť môžu aj spádové lymfatické uzliny, najčastejšie v pazuche, ale niekedy aj nad kľúčnou kosťou, či na krku,“ vysvetľuje všeobecná z Michaloviec MUDr.  lekárka Katarína Varechová. Neľakajte sa. „V prípade bezprostredných opuchov po očkovaní ide v podstate o prirodzenú reakciu na vpich cudzorodej látky. V rámci miestnej zápalovej reakcie pritom vzniká opuch. Nie je to dôvod na nepodanie prípadnej druhej dávky,“ zdôrazňuje lekárka, že ani bolestivý opuch by vás nemal odradiť.

Uvoľnite sa

Chcete sa bolesti a guči na ruke vyhnúť? Lekárka má dokonca tip, ako na to. „V prevencii proti vzniku lokálnych rekcií po očkovaní je dôležité nenapínať svaly pri podávaní injekcie. Nevystavujte sa minimálne do 48 hodín prudkému slnečnému žiareniu, končatinu nepreťažujte, na miesto vpichu prikladajte ľad. Pohybu sa netreba celkom vyhýbať, nerobte však prudké pohyby, nezdvíhajte nič ťažké. Ľahký strečing naopak môže pomôcť. Ak bude ruka v pohybe, zvýši sa prietok krvi do miesta vpichu, čo môže na chvíľu poskytnúť úľavu od bolesť,“ radí odborníčka. Ak to nepomôže a lokálna reakcia po vpichu vás naďalej obmedzuje v pohybe, neváhajte siahnuť i po liekoch. „V rámci liečby možno najmä pri oneskorenej reakcii podať antihistaminiká, lokálne i celkovo a chladiť, iná liečba zvyčajne nie je nevyhnutná a opuch skôr či neskôr odznie,“ ubezpečuje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor