MENU
zdravy-zivot

Bolesť a opuch ramena po očkovaní proti covidu: Ako ich zmierniť?

Asian,Women,Has,Plaster,On,Shoulder,After,Giving,An,Vaccine

Súvisiace témy

Zdravý život

Bolesť a opuch ramena po očkovaní proti covidu: Ako ich zmierniť?

Začervenanie, opuch či bolesť v mieste vpichu sú najbežnejšími vedľajšími účinkami po očkovaní. Ako sa ich zbaviť, čo najúčinnejšie?

Citlivosť či bolestivosť ramena po podaní vakcíny, je krátkym príznakom, ktorý vo väčšine prípadov odzneje sám od seba do pár hodín či dní od jeho objavenia. Ide o prirodzenú reakciu tela. Bolestivosť je dobrým znamením toho, že sa váš imunitný systém usilovne snaží vytvárať protilátky na ochranu pred vírusom.

Uvoľnené svaly

Opuchu a citlivosti v oblasti vpichu môžete predísť vďaka jednej maličkosti. Pri podaní injekcie je dôležité nenapínať svaly, píše mydoctor.kaiserpermanente.org. Mnohí majú z očkovania strach a sú napätí. Je lepšie, ak sa budete snažiť mať ruku uvoľnenú popri tele, v neutrálnej polohe. 

Prvá pomoc 

  1. Úľavu od bolesti môže priniesť studený obklad. Práve ľad môže pomôcť zmierniť bolesť a opuch. Niektorým ľuďom zase pomáha teplo, pretože uvoľňuje svalstvo. Vyskúšať môžete oba možnosti a vybrať si, čo vám viac vyhovuje. 
  2. Pohybu sa nevyhábajte. Nerobte prudké pohyby a takisto ani nedvíhajte nič ťažké, no ľahký strečing vám môže pomôcť. Ak budete mať ruku v pohybe, zvýši sa prietok krvi do miesta vpichu, čo môže na chvíľu poskytnúť úľavu od bolesti.
  3. Ak si neviete pomôcť inak, môžete si dať liek od bolesti. Antibiotikám sa radšej vyhnite, mohli by priniesť viac škody ako úžitku. 

Kedy vyhľadať lekára

Ak sa u vás bolesť či opuch prejavuje dlhšie, kontaktuje svojho lekára, najmä v prípade, ak ste v minulosti utrpeli po nejakom type očkovania alergickú reakciu. V prípade, že sa u vás prejavia aj ťažkosti s dýchaním, vysoká horúčka, celková bolesť tela a únava, ihneď vyhľadajte lekára.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor