MENU
rodina-a-tehotenstvo

Váš príbeh: Janku (35) z Rožňavy sestra zachránila v hodine 12-tej. Dala jej najcennejší dar

Janka žije so sestrinou obličkou už 5 rokov.
Rodina a tehotenstvo

Váš príbeh: Janku (35) z Rožňavy sestra zachránila v hodine 12-tej. Dala jej najcennejší dar

Pre Janku (35) z Rožňavy táto fráza nie je len metafora. Sestrinej obličke sa u nej darí už vyše päť rokov.

Dalo by sa čakať, že Janka začne vymenovaním ťažkostí, ktoré jej život sužujú už od jasličiek. „V prvom rade ďakujem Stvoriteľovi, že mi dal také úžasné sestry. Okrem Eriky, ktorá mi darovala obličku, mám ešte jednu najstaršiu, ktorá nás celý čas podporovala v našom rozhodnutí. Ďakujem za rodinu, ktorá pri nás stála a stále stojí,“ otvára tridsiatnička svoj príbeh neštandardne poďakovaním. Dáva to zmysel. Bez svojej sestry, jej hrdinského činu a odvahy by tu dnes nebola a nezverovala sa ani vám.

Jej osud sa zvrtol už v ranom detstve. „Zníženú funkciu oboch obličiek mi zistili už v dvoch rokoch. Pravidelne ma sledovali u pani profesorky Podrackej, v tom čase primárky a neskôr riaditeľky Detskej nemocnice v Košiciach. Vždy som bola v tých najlepších rukách,“ približuje Janka, ktorej dni sú s nemocnicami a lekármi späté už tak dlho.

Janka napriek ťažkej diagnóze žije aktívny život.Janka napriek ťažkej diagnóze žije aktívny život.
Janka napriek ťažkej diagnóze žije aktívny život.
Zdroj: archív J. L.

V trinástich hadičky

Na kontrole mi zakaždým zobrali krv a pozerali obličkové hodnoty. V trinástich som ich mala také vysoké, že pani profesorka rozhodla, že musím začať s brušnou dialýzou. Do brucha vám operačne vložia hadičku, cez ktorú sa potom napájate každý večer na prístroj. Ten v noci počas spánku vpúšťa do brušnej dutiny glukózu. Tá tam chvíľu pobudne, odoberie toxické latky, ktoré by mali odfiltrovať obličky a vypusti z tela von,“ opisuje Janka proces, pri ktorom treba dbať na sterilnosť, aby sa do brucha nezaniesol zápal.

Napriek maskám, rukaviciam a špeciálnemu spreju na dezinfekciu však niekoľkokrát skončila v nemocnici s vážnym a akútnym zápalom pobrušnice.Našťastie sa to dalo skĺbiť so školou a rodičia s prácou. Toto trvalo skoro štyri a pol roka. Keď mi v jednu noc volali, že majú pre mňa obličku od nežijúceho darcu. Radovala som sa a ďakovala človeku, ktorý mal predurčené, že odíde. Chvalabohu nepodpísal za život papier o tom, že nechce po prípadnej mozgovej smrti darovať vlastné orgány. A tým mi zmenil život za nádherných jedenásť rokov slobody, bez dialýzy a nemocníc,“ teší sa Janka.

Odišla aj darovaná

Po istom čase však začala odchádzať aj oblička darcu. „Keďže mi veľmi stúpali obličkové parametre i tlak a bola som cela opuchnutá, primár transplantačného oddelenia Beňa sa rozhodol pre klasickú dialýzu. Na pravom predlaktí mi operačne - laicky povedané - spravili fistulu na rozšírenie žíl, aby vydržali tlak hrubých ihiel a prístroja. Ten mi cez jednu naťahoval do seba krv, v prístroji sa očistila a druhou ihlou mi ju vrátil späť,“ absolvovala tento maratón trikrát do týždňa po päť hodín. A to po dialýze ešte stíhala polovičný úväzok v práci a dodržiavala prísnu diétu.

Janke zlyhala vlastná oblička aj oblička mŕtveho darcu. Už piaty rok sa však teší výbornému zdraviu pre obličku od vlastnej sestry.Janke zlyhala vlastná oblička aj oblička mŕtveho darcu. Už piaty rok sa však teší výbornému zdraviu pre obličku od vlastnej sestry.
Janke zlyhala vlastná oblička aj oblička mŕtveho darcu. Už piaty rok sa však teší výbornému zdraviu pre obličku od vlastnej sestry.
Zdroj: archív J. L.

Aj napriek úžasnej a obetavej starostlivosti primárky Kardošovej a jej dialyzačného tímu v Rožňave to bolo pre ňu trápenie. „Prestala som močiť. Áno, úplne prirodzená vec bola pre mňa v tom čase ako sen. Prvé dva mesiace to bolo psychicky veľmi ťažké. Cítila som smútok, ako keď slobodne lietajúceho vtáčika zavriete do zlatej klietky a púšťate ho von, len keď vy chcete. Potom som si povedala, že sa už nechcem ničiť. Veď nikto za to nemôže, ako sa veci udiali. Začala som veriť, že ma dialýza pripravuje na novú obličku. Verila som, že príde,“ zveruje sa.

Hadičky a dialýza sprevádzali Janku od útleho veku.Hadičky a dialýza sprevádzali Janku od útleho veku.
Hadičky a dialýza sprevádzali Janku od útleho veku.
Zdroj: archív J. L.
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor