MENU
zdravy-zivot

Infarkt, cholesterol, imunita....Choré OBLIČKY sa hlásia chybou inde v tele, máte príznaky?

Pobolieva vás chrbát? Idete z virózy do virózy? Aj to môžu byť choré obličky.
Zdravý život

Infarkt, cholesterol, imunita....Choré OBLIČKY sa hlásia chybou inde v tele, máte príznaky?

Každý desiaty Slovák má poškodené obličky. A to aj bez éry covidu.

Nechať si pozrieť obličky by ste si mali nielen po covide. V tele patria k tým orgánom, o ktorých pozornosť najviac zanedbávame. Nebolia a zlyhanie ich funkcie sa často prejaví až v pokročilejšom štádiu. „Oblička má tri základné funkcie. Najznámejšou je hospodárenie s vodou a minerálnymi látkami a odstraňovanie toxických produktov metabolizmu tela. Niekedy sa porovnáva s čističkou odpadových vôd. Zdravá oblička vytvorí za jeden deň asi 200 litrov prvotného moču a z tela vylúči asi 1,5 litra definitívneho moču. Ostatné vráti späť telu. Dobré zachová, ostatné odstráni,“ vysvetľuje nefrológ doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., MPH.

Druhou funkciou je vylučovanie hormónov napríklad pre tvorbu červených krviniek, či správnu tvorbu kostí a treťou je metabolická funkcia. Tou riadi metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín „Zlyhávanie obličiek teda znamená strácanie uvedených funkcií,“ objasňuje odborník.

Ticho pred búrkou

Ako sa zlyhávanie prejaví, záleží od toho, ako rýchlo obličky o funkciu prichádzajú. „Ak je to v dňoch, jedná sa o akútne poškodenie obličiek, vtedy sú príznaky rýchle a často veľmi intenzívne. Ak je to v mesiacoch, ide o chronickú obličkovú chorobu (CKD) aj bez zrejmých príznakov. Telo sa stihlo adaptovať,“ približuje nefrológ.

Pri strate prvej z komplexu funkcií človek nevie hospodáriť s vodou a vo vode rozpustnými látkami. To sa prejavuje najmä zdržiavaním vody ako opuchy nôh, pod očami, pri vážnejšom stave až život ohrozujúcimi stavmi, opuchom pľúc a mozgu. Poruchy vylučovania toxínov a minerálov môžu viesť k poruchám rytmu srdca až srdcovej smrti alebo uremickej kóme. Ďalšie dva komplexy funkcií, endokrinná a metabolická, sú skôr príznakmi chronickej obličkovej choroby,“ dodáva lekár.

Trpezlivé

Ako vyplýva z epidemiologických štúdií, s obličkami na tom všeobecne nie sme dobre. „Každý desiaty obyvateľ, napríklad aj na Slovensku, má nejaké poškodenie obličiek, či už o tom vie alebo nie. Teda 10% populácie. Najväčšia časť z nich nie je známa,“ upozorňuje Martin Demeš. Bez prehliadky u lekára na to, že máte zdravotný problém, nemusíte prísť. Obličky sú totiž trpezliví maratónci. Ešte pri znížení ich funkcií o tridsať až štyridsať percent nemusíte nič pocítiť a naoko statočne pracujú roky. Pacienti, o ktorých sa vie, sa liečia v nefrologických ambulanciách bez potreby náhradnej obličkovej liečby, menšia časť je na dialýze alebo žije s transplantovanou obličkou.

Oblička akútne zlyhá na Slovensku asi 500 až 600 ľuďom na jeden milión obyvateľov v priebehu roka. Z nich sa väčšina vylieči, časti sa už funkcia nevráti a prechádzajú do chronickej formy ochorenia a časť zomrie,“ vraví lekár.

 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor