MENU
novinky-a-odbornici

Ďalší vážny vedľajší účinok po Pfizeri a Moderne: 14 dní po druhej dávke sledujte TOTO

×
Novinky a odborníci

Ďalší vážny vedľajší účinok po Pfizeri a Moderne: 14 dní po druhej dávke sledujte TOTO

V nedávnej minulosti sa na tento vedľajší účinok už upozornilo, teraz ho prevereli vedci. Na čo prišli?

Skôr než sa dozviete o aký vedľajší účinok ide, zdôrazňujeme, že sa spomedzi miliónov zaočkovaných vyskytuje naozaj zriedka a hrozba akýchkoľvek vedľajších účinkov po vakcínach proti covidu v žiadnom prípade neprevyšujú benefit ochrany proti zákernému vírusovemu ochoreniu

Pravdou však je, že vo svete sa vyskytlo 145 prípadov v prípade vakcíny od spoločnosti Pfizer a 19 prípadov od Moderny, v ktorých ľudia po očkovaní dostali zápalové ochorenie srdca, konkrétne myokarditídu a perikarditídu, približuje EMA (Európska lieková agentúra). Hoci o podozrenia už obleteli svet, najnovšie tieto prípady, nahlásené v Európskom hospodárskom priestore (EHP), analyzovali odborníci z PRAC (Výbor pre hodnotenie farmakovigilančných rizík).

Najmä mladí muži

Prípady myokarditídy alebo perikarditídy sa zvyčajne vyskytli do 14 dní po očkovaní - častejšie po druhej dávke vakcíny - u mladších dospelých mužov. Päť prípadov nahlásených v EHP bolo smrteľných. Išlo o pacientov vo vysokom veku alebo s inými pridruženými ochoreniami. Z toho dôvodu podľa záverov výboru sa myokarditída a perikarditída musia pridať do zoznamu vedľajších účinkov daných vakcín s neznámou frekvenciou výskytu.

Sledujte najmä tieto príznaky:

V prípade, že sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, vyhľadajte lekársku pomoc. 

Väčšine nič nehrozí

Vzhľadom na to, že podľa dostupných vedeckých dôkazov vakcíny poskytujú vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom, celkové prínosy očkovania i naďalej prevyšujú jeho riziká, dodáva EMA.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor