MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prestala u vás po covide fungovať čuchová chémia? Vieme, aké vône ju vrátia

Zamilovali by ste so do seba bez čuchu?
Rodina a tehotenstvo

Prestala u vás po covide fungovať čuchová chémia? Vieme, aké vône ju vrátia

Pýtali sme sa chemika, ORL lekára a psychologičky.

Polovica pacientov s covidom-19 stráca čuch. Podľa British Medical Journal k výraznému zlepšeniu dôjde do štyroch týždňov u deviatich z desiatich. Ste tým desiatym? Ešte z predpandemických štúdií vyplýva, že s čuchom prichádzame nielen o chuť do jedla, ale aj o nos na lásku.

V Spojenom kráľovstve skúmali päťsto ľudí s anosmiou, stratou čuchu, z ktorých sa každý druhý sťažoval na sociálnu izoláciu. Kým muži s neporušeným čuchom z kontrolnej skupiny mali za život priemerne deväť sexuálnych partneriek, anosmici len tri. U žien sa anomália počtu partnerov nedotkla, no vo vzťahoch vnímali viac úzkosti.Čuchovým kanálom sa prenáša veľa sociálnych signálov a pravdepodobne im chýba,“ vysvetľuje neistotu vo vzťahoch Ilona Croy, psychologička na Technickej univerzite v Drážďanoch, jedna z autoriek štúdie uverejnenej v časopise Biological Psychology.

Sociálne „cítenie“

Tomu, že k plnohodnotnej komunikácii sa potrebujeme cítiť, nasvedčujú aj ďalšie výskumy. Zistilo sa napríklad, že čuchom okrem náklonnosti podvedome prenášame na druhých aj ďalšie emócie ako strach či vzrušenie. V experimente ľudia okrem vplyvu pachov na výber partnerov prejavili schopnosť rozlíšiť medzi smradom zo stresu a pri cvičení i sklon emóciu „voňaného“ prevziať. Pamela Dalton, psychologička z Monell Chemical Senses Centre vo Filadelfii, fenomén pripisuje takzvanej „emocionálnej“ nákazlivosti, ktorej zásluhou sa s ostatnými ladíme na jednu vlnu. „Ak nemáte čuch, chýba vám celá úroveň komunikácie,“ zdôrazňuje americká odborníčka, že chemické informácie si väčšina z nás neuvedomuje tak, ako slová, intonáciu či reč tela.

Ne(zavoniate) si

Bratislavskej klinickej psychologičke Mgr. Miriam Pšenákovej z daných štúdií jednoznačne nevyplýva, nakoľko by k takémuto obmedzeniu v živote došlo aj pri strate akéhokoľvek iného zmyslu, teda ak by ste svojho partnera nemohli vidieť, dotknúť sa ho, alebo ho počuť. Fakt, že strata čuchu môže ovplyvniť citový život, jej však príde uveriteľný. Rolu hrajú povestné feromóny, ktorých existencia sa dokázala nielen u zvierat, ale aj u ľudí.Feromóny, alebo exohormóny, sú substancia vylučovaná jedincom určitého druhu a prijímaná jedincom toho istého druhu. Dáva podnet k reakcii – sexuálnej, poplašnej, upokojujúcej, stopovacej či maturačnej. Pri zamilovaní sa ľudia takto navzájom stimulujú, majú teda tendenciu vnímať sa ako príťažliví. Ľudovo povedané ‚zavoňajú si‘,“ vysvetľuje.

Tajné vysielače

Nie je to však len o feromónoch. „Napriek tomu, že nevieme  či ľudia komunikujú prostredníctvom feromónov, vzájomnú príťažlivosť čuch ovplyvňuje,“ mieni biochemik doc. Mgr. Peter Polčic, PhD.  z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Individuálny pach každého z nás majú na svedomí chemikálie, ktoré nie sú feromómni. „Je to presne tá vôňa, podľa ktorej aj stopovací pes dokáže rozoznávať ľudí. Rozdiely v pachoch medzi ľuďmi spôsobuje genetická rozmanitosť, vrátane odlišnosti našich imunitných systémov. Takto dokážeme rozlíšiť blízkych príbuzných a nasmerovať výber partnera. Chemická podstata vnímania čuchových vnemov je rovnaká ako pri prijímaní feromónov, rozdielne je spracovanie signálu v mozgu,“ vraví expert.

Zmení mozog

Feromóny, ako vysvetľuje psychologička, sú samy o sebe bez zápachu, no spracúvajú ich čuchové orgány, konkrétne Jacobsonov orgán umiestnený v nose, neďaleko nosnej prepážky. Po zachytení feromónou vyšle signál do hypotalamu, ktorý spustí reakciu nabudenia. „Vône, teda prchavé chemické látky, sa po vdýchnutí na sliznici v nosovej dutine rozpúšťajú v hliene a prenikajú k čuchovým bunkám. Z týchto špecializovaných neurónov sa signál prenáša do mozgu ich dlhými výbežkami, axónmi, ktoré sú súčasťou čuchového nervu. Príslušné centrum v mozgu vzruch spracuje na výsledný čuchový vnem,“ opisuje biochemik.

Počiatočným centrom je čuchový bulbus, štruktúra v prednom mozgu, koncovým hlavná štruktúra čuchovej kôry na komplexnejšie spracovanie. Darren Logan, výskumník čuchu vo Wellcome Trust Sanger Institute vo Veľkej Británii, pozoroval zakrpatenie práve čuchového bulbu  na MRI snímkach ľudí s anosmiou následkom alzheimerovej či parkinsonovej choroby alebo úrazu hlavy.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor